Πέμπτη 25 Νοεμβρίου 2010

Πρώτη νίκη του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ του βόλεϊ

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Τσάμπιονς Λιγκ του βόλεϊ. Στο κλειστό του Ρέντη ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε 3-2 σετ της πολωνικής Γιαστρζέμπσκι για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα δύο πρώτα σε, έφθασαν κοντά στην κατάκτηση του τρίτου, όμως δεν τα κατάφεραν και οι Πολωνοί μείωσαν σε 2-1. Η Γιαστρζέμπσκι εκμεταλλεύτηκε τον τραυματισμό του Ντεσπέιν με πρόβλημα στην επιγονατίδα στις αρχές του τέταρτου σετ και ισοφάρισε σε 2-2. Οι δύο αντίπαλοι έλυσαν τους λογαριασμούς τους στο τάι μπρέικ, όπου οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με πάθος και πήραν τη νίκη με 3-2 σετ. Οι Πολωνοί πήραν προβάδισμα με 10-8, όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 12-12 και πήρε τα τρίτο και καθοριστικό σετ με 15-13.

Τεράστια ήταν η συμβολή του Τζούριτς στη νίκη με τους 21 πόντους που πέτυχε, ενώ ο Ντεσπέιν μέχρι το χρονικό σημείο του τραυματισμού του, είχε χαρίσει 17 πόντους στους Πειραιώτες.

Τα σετ: 28-26, 25-22, 23-25, 17-25, 15-13.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φ. Γκουλινέλι): Ζέκοφ 5, Ντεσπέιν 17, Γιαμπλόνσκι 11, Κραλ 9, Ανδρεάδης 7, Τζούριτς 31, λίμπερο ο Κουζούνης (υπ. 62%), Φράγκος 1, Κοκκινάκης
ΓΙΑΣΤΡΖΕΜΠΣΚΙ Βένγκελ (Ι. Πριελόζνι): Νόβικ 6, Ντίβις 16, Λόμακς, 6, Γκαβρισέφσκι 15, Γκασπαρίνι 24, Χάρντι 16, λίμπερο Ρούσεκ (66%), Πολάνσκι 6, Παβλίνσκι 1, Βίκα.

Πρόκριση για την ΕΑ Πατρών στο Τσάλεντζ Καπ

Η ΕΑ Πατρών για το δεύτερο γύρο του Τσάλεντζ Καπ κέρδισε και στην Κύπρο την ΑΕ Καραβά με 3- 0 σετ και σε συνδυασμό με τη νίκη της (3-1 σετ) στο πρώτο παιχνίδι, προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Τα σετ: 22-25, 21-25, 22-25.

ΑΕ Καραβά: Γκονζάλες 18, Μοράλες 4, Κολάς 4, Κνέζεβιτς 7, Ναμπόπτα 4, Ευσταθίου 6, Μιχαήλ λίμπερο με 76% στην υποδοχή, Χατζηφιλίπου, Παμπακάς.
ΕΑΠ: Κουρνέτας 1, Ντορνέλας 21, Μαντέκας 3, Ροντρίγκο 7, Σικέιρα 12, Σουλτανόπουλος 7, Στεφάνου λίμπερο με 77% στην υποδοχή, Ασπιώτης, Μακρυγιάννης.

* Την Πέμπτη ο Παναθηναϊκός για τη δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ αγωνίζεται στο Ίνσμπρουκ της Αυστρίας με αντίπαλο την Τιρόλ (21:15).

* Για το Τσάλεντζ Καπ η Λαμία υποδέχεται (20:30) την Ουνικάχα Μάλαγα στη ρεβάνς του πρώτου αγώνα (νίκη 3-1 σετ για τους Ισπανούς)