Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2010

Στραβοπάτημα για Μίλαν

MILAN, ITALY - AUGUST 29:  Alexandre Pato of A...Image by Getty Images via @daylifeΎστερα από τέσσερις σερί νίκες στη Serie A, η Μίλαν στραβοπάτησε αφήνοντας δύο βαθμούς στο «Λουίτζι Φεράρις» μετά το 1-1 με τη Σαμπντόρια. Ο Ρομπίνιο άνοιξε το σκορ για τους «ροσονέρι», ο Πατσίνι ισοφάρισε.
Δεν σκόραρε ο Ιμπραΐμοβιτς, δεν νίκησε η Μίλαν. Μετά από διαδοχικές νίκες επί των Μπάρι, Παλέρμο, Ίντερ και Φιορεντίνα, η πρωτοπόρος του ιταλικού πρωταθλήματος σταμάτησε στην Γένοβα παραχωρώντας 1-1 στη Σαμπντόρια. Οι Ροσονέρι ήταν καλύτεροι στον αγώνα του «Λουίτζι Φεράρις» και προηγήθηκαν στο 43' με γκολ του Ρομπίνιο, ο οποίος δεν αστόχησε από την μικρή περιοχή με σουτ μετά την ασίστ του Ιμπραΐμοβιτς, για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 0-1. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 59' ο Πατσίνι ισοφάρισε για την Σαμπντόρια μετά από εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση στην άμυνα της Μίλαν, η οποία πίεσε πολύ στα τελευταία λεπτά και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για το «διπλό», όμως το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.