Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2010

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Καβάλα

Την εντυπωσιακή της πορεία στην Α1 του μπάσκετ συνέχισε η Καβάλα. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επιβλήθηκε (79-65) στο κλειστό της Καλαμίτσας του Ηρακλή, πέτυχε την 4η φετινή της νίκη και είναι 3η στο βαθμολογικό πίνακα. Αντίθετα ο «γηραιός» γνώρισε την ήττα για τέταρτη φορά από την αρχή της σεζόν.
Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα, ξέφυγαν δύο φορές με έξι πόντους, όμως ο Ηρακλής κατάφερε να ισοφαρίσει στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου σε 20-20. Με αιχμή του δόρατος τον Λιθουανό Εϊτουταβίτσιους ο Ηρακλής πέρασε μπροστά στο σκορ με 32-28 στο 16’, όμως η Καβάλα με τον Παλάσιος να είναι ιδιαίτερα εύστοχος ξέφυγε στο ημίχρονο με 8 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα ισοφαρίστηκαν από τον Ηρακλή, αλλά η υπεροπλία τους στα ριμπάουντ τους και η ευστοχία των Παλάσιος, Σίμονς και Τζόροβιτς τους έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού με 58-53. Στην τελευταία περίοδο η Καβάλα επέβαλλε ολοκληρωτικά το ρυθμό της, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν και οι γηπεδούχοι έφθασαν με σχετική άνεση στη νίκη με 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-32, 58-53, 79-65

ΚΑΒΑΛΑ (Δημήτρης Πρίφτης): Παλάσιο 23 (4), Χαφ 11 (1), Παπανικολάου, Στεφανίδης 4, Σίμονς 13 (18ρ.), Γεωργάκης 1, Τζόροβιτς 12 (1), Καραποστόλου 10 (3), ΜακΙντος 5 (1), Αγγελόπουλος
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ντάρκο Ρούσο): Εβερετ 15 (1), Δεμερτζής 6, Παπανικολόπουλος,Αγγελακόπουλος 3 (1), Πέτροβιτς 10, Δέσπος 2, Εϊτουταβίτσιους 16 (4),Λαμπρόπουλος 13