Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2010

Eυρωλίγκα: Ήττα του Παναθηναϊκού από τη Βαλένθια με 69-73

Παναθηναϊκός ΚΑΕ Panathinaikos BC logoImage via WikipediaΤη δεύτερη ήττα του στη φετινή διοργάνωση της Ευρωλίγκας γνώρισε ο Παναθηναϊκός χάνοντας στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων από τη Βαλένθια με 69 - 73.
Στο ντεμπούτο του Σβέτισλαβ Πέσιτς στον πάγκο της, η ισπανική ομάδα χάλασε τη γιορτή των «πρασίνων» για τη συμπλήρωση 500 ευρωπαϊκών αγώνων του Παναθηναϊκού. Η Βαλένθια πέτυχε τη δεύτερη μόλις νίκη της στον 4ο όμιλο, υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό στη 2η ήττα του.
Πλέον, στην κορυφή του ομίλου ισοβαθμούν Παναθηναϊκός, Ολίμπια Λιουμπλιάνα και Εφές Πίλσεν.
Ντε Κολό (14 π.), Σαβάνοβιτς (12 π.) και Κουκ (8 π.-9 ασ.) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, ενώ για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Ρομέιν Σάτο (19 π.).
Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-37, 57-48, 69-73
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέποτς, Περπέρογλου 11 (1), Μπατίστ 9, Φώτσης 4, Σάτο 19 (1), Νίκολας 3 (1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 10 (2), Βουγιούκας 4, Καλάθης 5, Καϊμακόγλου
Βαλένθια (Πέσιτς): Κουκ 8, Ρίτσαρντσον 7 (1), Κλαβέρ 12 (2), Σιμεόν, Λίστσουκ 9, Μαρτίνεθ 7 (1), Πιετρούς 2, Σαβάνοβιτς 12 (2), Ντε Κολό 14 (1), Γιαβτόκας 2
H εξέλιξη του ματς
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να ξεφύγουν στο σκορ και να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη από νωρίς, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν ήταν δυνατόν να συμβεί ελέω της καλής παρουσίας των Ισπανών στο παρκέ του ΟΑΚΑ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 22-22, ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους «πράσινους» προηγούμενους με 39-37. Όπως αντιλαμβάνεστε αυτή δεν ήταν διαφορά ικανή να τους κάνει να αισθανθούν ήσυχοι εν όψει της επανάληψης.

Με ηγέτη τον Ρομέιν Σάτο πάντως, κατάφεραν να προηγηθούν με 48-43 στα μέσα της τρίτης περιόδου και με 57-48 με το φινάλε του. Το +8 θα μπορούσε να αποτελέσει ένα καλό «μαξιλαράκι» για τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Έλα, όμως, που οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να «παραδώσουν» τα «όπλα». Με σερί 7-0 μείωσαν σε 57-55 στο 32 και έκαναν ξανά το παιχνίδι ντέρμπι, ενώ στο 38 προσπέρασαν με 61-62.

Με τρίποντο του Φώτση έγινε το 64-62, αλλά ο Ντε Κολό με τέσσερις προσωπικούς δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα με 64-66 στην ομάδα του 41 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.
Στη συνέχεια ο Νίκολας αστόχησε σε τρίποντο και ο Σαβάνοβιτς έφυγε στον αιφνιδιασμό και έκανε το 64-68 καθώς παρότι η μπάλα του έφυγε από το χέρι κατέληξε στο καλάθι. Ο Διαμαντίδης κράτησε «ζωντανό» τον Παναθηναϊκό με τρίποντο στα 22 δευτερόλεπτα, μειώνοντας σε 67-68, αλλά ο Κουκ ήταν ψύχραιμος και έκανε με 2/2 βολές το 67-70. Ο Μπατίστ απάντησε με 2/2 δικές του και ο Κουκ αστόχησε σε μία. Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων έγινε λάθος και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Το τελικό 69-73 διαμόρφωσε με βολές ο Ντε Κολό.