Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2010

Α1 Μπάσκετ: Ανετες νίκες για Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό

Χωρίς να συναντήσουν μεγάλες δυσκολίες οι δυο «αιώνιοι» συνέχισαν με άνετες νίκες στην 5η αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ των Ανδρών. Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Καβάλα στο ΟΑΚΑ με 100-72, ενώ ο Ολυμπιακός πέρασε απο το Μαρούσι, επικρατώντας με 70-94.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο η Καβάλα άντεξε για ένα ημίχρονο και κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ, όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο και έφτασε στην κατοστάρα με πέντε παίκτες του να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (Περπέρογλου, Βουγιούκας, Σάτο, Καϊμακόγλου, Βουγιούκας).

Νωρίτερα το μεσημέρι στον ’γιο Κοσμό, ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης με τον Ράσο Νεστέροβιτς να πετυχαίνει 14 πόντους τα πρώτα έξι λεπτά! Το Μαρούσι δεν ξεπέρασε ποτέ το σοκ και ήταν μάλλον τυχερό που η τελική διαφορά έμεινε στους 24 πόντους.