Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2010

Οι αλλαγές του Μπάγεβιτς οδήγησαν στην ανατροπή

Δύο φορές βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Δόξα Κατωκοπιάς η Ομόνοια, όμως οι «χρυσές» αλλαγές του Ντούσαν Μπάγεβιτς οδήγησαν στην ανατροπή. Το «τριφύλλι» πήρε τη νίκη με 3-2 και παρέμεινε στο -7 από τον ΑΠΟΕΛ.

Η Δόξα προηγήθηκε νωρίς με κοντινή κεφαλιά του Εσκομπάρ, αλλά ο Μιχάλης Κωνσταντίνου ισοφάρισε στο 28’.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ στο 45’, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Πόζα απέκρουσε πέναλτι του Κωνσταντίνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπάγεβιτς έριξε στο ματς τον Αλωνεύτη, ο οποίος ισοφάιρσε στο 76’ με εκτέλεση πέναλτι. Δύο λεπτά πριν το φινάλε ο πρώην προπονητής της ΑΕΚ τράβηξε κι άλλον άσο από το μανίκι. Πέρασε στο παιχνίδι τον Σπούγκιν, με τον Ισραηλινό ένα λεπτό αργότερα να «λυτρώνει» την Ομόνοια.

Πολύ πιο εύκολα, με το εμφατικό 4-1 και χατ-τρικ του Σολάρι, ο ΑΠΟΕΛ νίκησε εύκολα στο μίνι ντέρμπι της Λευκωσίας τον Ολυμπιακό.

Η βαθμολογία στην κορυφή: ΑΠΟΕΛ 31, Ομόνοια 24, ΑΕΚ Λάρνακας 23, Απόλλων Λεμεσού 19, Ανόρθωση 18, Ολυμπιακός Λευκωσίας 13, Δόξα Κατωκοπιάς 13