Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2010

Θρίαμβος της ΑΕΚ στο ντέρμπι της Λάρνακας

Εμφατική νίκη πέτυχε η ΑΕΚ στο ντέρμπι της Λάρνακας επί της Ανόρθωσης με 3-0 και πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας πέντε βαθμούς λιγότερους από τον ΑΠΟΕΛ.

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν επεισοδιακό, με τους οπαδούς της Ανόρθωσης να εκτοξεύουν στον αγωνιστικό χώρο αντικείμενα, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να αναγκαστεί να διακόψει το ντέρμπι τρεις φορές.

Ο Ολλανδός Χόφλαντ άνοιξε το σκορ στο 24’, σκοράροντας για τρίτο σερί ματς με απευθείας χτύπημα φάουλ. Ο συμπατριώτης του Λίνσεν πέτυχε στο 52ο λεπτό το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ Λάρνακας, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 102’ ο Όπερ.

Η βαθμολογία στην κορυφή: ΑΠΟΕΛ 31, ΑΕΚ Λάρνακας 26, Ομόνοια 24, Απόλλων Λεμεσού 19, Ανόρθωση 18, ΑΕΛ 14.

Αποτελέσματα και σκόρερ της 12ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Δόξα-Ομόνοια 2-3
(11’ Εσκομπάρ, 45’ Καμπρέρα – 38’ Κωνσταντίνου, 76’ πεν. Αλωνεύτης, 88’ Σπούγκιν)
ΑΠΟΕΛ-Ολυμπιακός Λευκ. 4-1 (23’, 30’, 32’ Σολάρι, 78’ Γκρκάροφ – 47’ Ριμπέιρο)
Απόλλων Λεμ-Πάφος 1-0 (27’ Νούνιες)

Κυριακή

ΑΠΟΠ Κινύρας- ΑΕΛ 3-4 (
9’ Αλέκου, 36’ Κολί, 60’ Μπερβίλ – 18’,62’,91’ Ζε Βίτορ, 37’ Ρόκε)
ΑΕΚ Λάρνακας-Ανόρθωση 3-0 (24’ Χόφλαντ, 52’ Λίνσεν, 102’ Όπερ)
Εθνικός Άχνας-Ένωση Νέων Παραλιμνίου 2-2 (7’ Γκέλσον, 71’ Πέτροβιτς – 67’,79’ Μπέρτσιλ)