Δευτέρα 22 Νοεμβρίου 2010

Ασταμάτητος ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε (3-1) της Δόξας Κατωκοπιάς στο «ΓΣΠ» και αύξησε τη διαφορά του στους πέντε βαθμούς από την ΑΕΚ και στους επτά από την Ομόνοια του Ντούσαν Μπάγεβιτς.

Η ομάδα της Λευκωσίας πέτυχε την έβδομη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και προβάλει ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό με τον Ενρίκε, ο οποίος έσπασε το σερί του Διονύση Χιώτη, που δεν είχε δεχθεί γκολ σε έξι σερί ματς. Ο Έλληνας τερματοφύλακας κράτησε ανέπαφη την εστία του για συνολικά 569 λεπτά, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Μορφή που ήταν 536 λεπτά, και του Νικολόσκι που (568 λεπτά). Ωστόσο έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ρεκόρ όλων των εποχών για τον ΑΠΟΕΛ, και πιο συγκεκριμένα των Γιώργου Παντζιαρά και Ηρόδοτου Κουπάνου, που κράτησαν το μηδέν στην τους εστία για επτά αγώνες. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με τον Μποαβεντούρα στο 39’ και πήρε τη νίκη με γκολ των Μαντούκα (58’ πεν. ) και Τρικόφσκι (83’)
Η βαθμολογία στην κορυφή: ΑΠΟΕΛ 28, ΑΕΚ 23, Ομόνοια 21, Ανόρθωση 18, Απόλλων 16, Δόξα 13.

Αποτελέσματα και σκόρερ της 11ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ένωση Νέων Παραλιμνίου – ΑΕΚ 0-2 (20΄ Κίνγκσλεϊ, 86΄ Χόφλαντ )
Ανόρθωση – Απόλλων 1-2 (84΄ Μιχαήλ- 76΄ Μερκής, 80΄ Σεμέδο)
Ερμής - Εθνικός Άχνας 1-1 (60' Βέντερσον- 70' Ιγκνάτοφ)
Πάφος – Ομόνοια 1-1 (35' Σιέλης- 15' πεν. Κωνσταντίνου)

Κυριακή

ΑΠΟΕΛ-Δόξα 3-1 ( 39΄ Μποαβεντούρα, 58΄ Μαντούκα πεν. , 83΄ Τρικόφσκι - 18΄ Ενρίκε)
ΑΕΛ-Αλκή 1-0 (7 ΄Κέρκεζ)