Κυριακή 25 Απριλίου 2010

Ηλυσιακός-Περιστέρι 76-72

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε ο Ηλυσιακός στο κλειστό των Ιλισίων με 76-72 σε βάρος του Περιστερίου και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για την παραμονή του στην Α1. Ο Ηλυσιακός ισοβαθμεί στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με τα Τρίκαλα, έχοντας πλεονέκτημα στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Ο Ηλυσιακός από τα πρώτα λεπτά έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στο παρκέ και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-13. Το Περιστέρι έδειχνε ανήμπορο να παρακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων και στη λήξη του ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοσή τους, καθώς και την άμυνά τους, καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά στους 4 πόντους. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιξαν ψύχραιμα, ήταν εύστοχοι και δεν επέτρεψαν στο Περιστέρι να τους απειλήσει. Με τον Χάντερ να «καθαρίζει» τα ριμπάουντ και παράλληλα να είναι εύστοχος όπως και ο Κάρτερ, ο Ηλυσιακός έφθασε στην πολύτιμη νίκη με 76-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 32-31, 48-44, 76-72

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Στέργιος Κουφός): Κάρτερ 15, Καρύδας 3, Κάμινγκς 12 (1), Παπανικολάου 2, Χατζής 17, Αθανασούλας 1, Σιούτης 3 (1), Χάντερ 15, Ιωάννου 8 (1).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 15 (2), Αγαδάκος 4, Παπανικολόπουλος 6, Βαγγέλης Μάντζαρης 10 (1), Μπράμος 13 (1), Αντώνης Μάντζαρης , Μαργαρίτης, Δεληγιάννης, Νέλσον 9 (1), Τσιάκος 15.