Πέμπτη 22 Απριλίου 2010

Ελπίζει στην έξοδό της στο Champions League η Αστον Βίλα, κινδυνεύει η Χαλ

Στους τρεις βαθμούς μείωσε τη διαφορά της από την 4η θέση και την έξοδο στο Champions League η Αστον Βίλα. Οι «χωριάτες» επικράτησαν με 2-0 της Χαλ Σίτι σε εξ αναβολής αναμέτρηση και έφτασαν τους 61 βαθμούς, αφήνοντας την ομάδα του Ιαν Ντάουι στη ζώνη του υποβιβασμού.

Χαλ Σίτι – Αστον Βίλα 0-2 (14' Αγκμπονλαχόρ, 76' πεν. Μίλνερ)
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 14ο λεπτό. Στο σημείο εκείνο, ο Μακ Σιν έδιωξε το σουτ του Κάριου και στην επαναφορά ο Αγκμπονλαχόρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Η Βίλα είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της δύο λεπτά αργότερα, αλλά το σουτ του Μίλνερ πέρασε άουτ, ενώ οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση στο 26', με τον Φρίντελ να αποκρούει σωτήρια.

Αρκετές φάσεις είχε και το δεύτερο μέρος, με τους «χωριάτες» να είναι πιο απειλητικοί και να πιέζουν για το δεύτερο γκολ, με το οποίο θα κλείδωναν τη νίκη.

Στο 75ο λεπτό ο Μίλνερ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπόατενγκ και το εκτέλεσε εύστοχα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.