Πέμπτη 22 Απριλίου 2010

Πρώτο βήμα για τον τελικό από την Μπάγερν, 1-0 τη Λιόν στο Μόναχο

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό της 22ας Μαΐου στο «Μπερναμπέου» απέκτησε η Μπάγερν Μονάχου μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Λιόν στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό του Champions League, που διεξήχθη επί γερμανικού εδάφους.
Αμφότερες οι ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ριμπερί από πλευράς Μπάγερν στο 37' και του Τουλαλάν στο 53' από τη Λιόν.
Την Τρίτη, η Ίντερ «μπλόκαρε» τα ατού της Μπαρτσελόνα και τη νίκησε με 3-1.
ΜΠΑΓΕΡΝ - ΛΙΟΝ 1-0
Μπορεί η Μπάγερν να αγωνίσθηκε για 16 με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ριμπερί, ωστόσο ήταν καλύτερη ομάδα καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε δίκαια στην νίκη.
Ο Αριέν Ρόμπεν στο 69' πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ, που καλείται να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ στη ρεβάνς της 27ης Απριλίου, στο «Ζερλάν».
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ριμπερί στο 37' και του Τουλαλάν στο 56'.
Ματς χωρίς ρυθμό και χωρίς φάσεις έγινε στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο σημαδεύθηκε από την αποβολή του Φρανκ Ριμπερί. Ο Γάλλος σταρ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 37' για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Λισάντρο Λόπες.
Στο χέρι της Λιόν ήταν να ελέγξει τον αγώνα, αφού θεωρητικά αποκτούσε αριθμητικό πλεονέκτημα για σχεδόν μία ώρα. Ο Κλοντ Πιέλ δεν το εκμεταλλεύθηκε, γύρισε την ομάδα πίσω για να διαφυλάξει το «μηδέν» και το πλήρωσε.
Πρώτα από την ανόητη ενέργεια του Ζερεμί Τουλαλάν, που πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 56' (η πρώτη στο 54'!) και στη συνέχεια από το γκολ του Ρόμπεν στο 69'.
Ο Ολλανδός βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έπιασε το σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία από το κεφάλι του Μίλερ και κατέληξε στα δίχτυα του Γιορίς.
Το 1-0 ήταν το τελικό σκορ σε μια «Πύρρειο» νίκη για τη Μπάγερν, αφού θα στερηθεί τον Φρανκ Ριμπερί στη ρεβάνς και πιθανότατα στον τελικό της 22ης Μαϊου, αν φυσικά προκριθεί.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
6' Η Λιόν προσπαθεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις επίθεσης με τον Πιάνιτς να εκτελεί φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή της Μπάγερν, όμως δεν τα καταφέρνει
13' Η Μπάγερν κερδίζει το πρώτο κόρνερ με τον Μίλερ. Ο Ρόμπεν εκτελεί αλλά ο Λορίς διώχνει σε κόρνερ, το οποίο εκτελείται από την άλλη πλευρά. Αυτή τη φορά ο Λορίς πραγματοποιεί άστοχη έξοδο και ο Σβαϊνστάιγκερ που ξεπετάγεται στην πλάτη της άμυνας, πιάνει την κεφαλιά, αλλά στέλνει την μπάλα άουτ, χάνοντας κλασική ευκαιρία να σκοράρει.
15' Ο Σβαϊνστάιγκερ «σκάβει» την μπάλα και βρίσκει τον Μίλερ στα καρέ της Λιόν, όμως ο νεαρός δεν πιάνει καλά την κεφαλιά και δεν απειλεί τον Λορίς
18' Ο Ριμπερί περνά όλη τη γαλλική άμυνα με έφοδο από τα αριστερά, έρχεται αντιμέτωπος του Λορίς αλλά το σουτ του βγαίνει άουτ
20' Νέα χαμένη ευκαιρία για την Μπάγερν. Μετά από σέντρα ο Ρόμπεν γίνεται κάτοχος της μπάλας και τροφοδοτεί τον Όλιτς, ο οποίος ανενόχλητος δεν πιάνει καλά το σουτ και στέλνει την μπάλα άουτ
25' Ο Πιάνιτς εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Έντερσον, που από το ύψος της περιοχής πιάνει δυνατό σουτ αλλά δεν βρίσκει τον στόχο
37' Κόκκινη κάρτα στον Ριμπερί για σκληρό μαρκάρισμα στον Λισάντρο Λόπες
44' Δυνατό σουτ του Κάλστρομ, ο Μπουτ διώχνει με το ένα χέρι. Το αριθμητικό πλεονέκτημα της Λιόν έχει βοηθήσει τη γαλλική ομάδα να αναπτυχθεί καλύτερα
49' Φαλτσαριστό σουτ του Πράνιτς, ο Λορίς διώχνει σε κόρνερ
50' Κίτρινη κάρτα στον Τουλαλάν (Λιόν) για σκληρό μαρκάρισμα στον Ρόμπεν
52' Ο Λαμ ξετρυπώνει στη γαλλική άμυνα και βρίσκει τον Μίλερ αμαρκάριστο στα καρέ αλλά ο ναερός σκοντάφτει και δεν σουτάρει
53' Αποβολή για τη Λιόν: ο Τουλαλάν βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πλέον οι δύο ομάδες έχουν από δέκα παίκτες στο ματς
62' Σέντρα του Λαμ από τα δεξιά, ο Λορίς διώχνει προ του Μίλερ
66' Καλό σουτ από τον Σβαϊνστάιγκερ, η μπλαλα κοντράρει στον Κρις και βγαίνει κόρνερ, το οποίο περνά ανεκμετάλευτο από τους Βαυαρούς
69' ΓΚΟΛ 1-0 Μακρινό σουτ του Ρόμπεν, η μπάλα κοντράρει στην πλάτη αμυντικού και καταλήγει στα δίχτυα της Λιόν
74' Συρτό σουτ του Ρόμπεν, η μπάλα στην αγκαλιά του Λορίς
82' Ο Ρόμπεν σουτάρει από το ημικύκλιο, ο Λορίς διώχνει, ο Γκόμεζ προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το ριμπάουντ αλλά είναι οφσάιντ
83' Αλλαγή παίκτη για την Μπάγερν: ο Αλτιντοπ στη θέση του Ρόμπεν, που δείχνει δυσαρεστημένος κατά την απόχώρησή του από το τερέν με αποτέλεσμα να τα «ακούσει» από τον Φν Χαλ!
89' Καλή ευκαιρία για τη Λιόν. Μακρινό συρτό σουτ του Γκοβού, η μπάλα περνά δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Μπουτ
Διαιτητής: Ρομπέρτο Ροζέτι (Ιταλία)
Κίτρινες: Πράνιτς - Τουλαλάν, Μπαστός
Κόκκινες: Ριμπερί (37') - Τουλαλάν (56' δεύτερη κίτρινη)
ΜΠΑΓΕΡΝ (Λουίς Φαν Χάαλ): Μπουτ, Λαμ, Βαν Μπούιτεν, Ντεμικέλις, Κοντέντο, Ρόμπεν (85' Αλτιντόπ), Σβαϊνστάιγκερ, Πράνιτς (63' Γκόμες), Ριμπερί, Μίλερ, Ολιτς (46' Τίμοσουκ)
ΛΙΟΝ (Κλοντ Πιέλ): Γιορίς, Ρεβεϊγέρ, Κρις, Τουλαλάν, Σισοκό, Γκοναλόν, Κάλστρομ, Εντερσον (70' Μπαστός), Πιάνιτς (56' Μακούν), Ντελγκάδο (79' Γκοβού), Λισάντρο Λόπες