Κυριακή 25 Απριλίου 2010

Καβάλα-Άρης 86-81

Η Καβάλα επικράτησε του Άρη με 86-81 και πραγματοποίησε σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην Α1 κατηγορία παίρνοντας βαθμολογική ανάσα. Ο Κυρίτσης είχε μεγάλη συμβολή στη νίκη της ομάδας του Βαγγέλη Αλεξανδρή, καθώς σημείωσε 24 πόντους.

Η Καβάλα μπήκε δυνατά και αποφασιστικά στο παιχνίδι και με υψηλά ποσοστά ευστοχίας πήρε κεφάλι στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-15, με τον Άρη να μειώνει στην εκπνοή σε 21-19. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα των «κίτρινων» και πέρασαν μπροστά στη λήξη του ημιχρόνου με 47-36.

Το σκηνικό δεν άλλαξε και στο τρίτο δεκάλεπτο με την Καβάλα να εξακολουθεί να είναι εύστοχη και τον Άρη να αντιμετωπίζει προβλήματα κάτω από τα καλάθια και να λήγει η περίοδος με τους γηπεδούχους στο +13. Ο Άρης στη συνέχεια έκανε την ύστατη προσπάθεια και με τρίποντο του Κακιούζη μείωσε σε 82-77. Όμως ο Ντιν με τρίποντο έκανε το 85-77 και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι επέδειξαν ψυχραιμία και πήραν τη νίκη με 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 65-52, 86-81

ΚΑΒΑΛΑ (Βαγγέςλης Αλεξανδρής): Κυρίτσης 24 (1), Σούντοβ, Στεφανίδης, Αγγελόπουλος 3 (1), Χαφ, Σίμονς 1, Ηλιάδης, Παλάσιο 21 (2), Ραΐτσεβιτς 9 (3), Σιγκούνας, Τσέρανιτς 13 (13ρ.), Ντιν 15 (5).
ΑΡΗΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Κλαρκ 9 (2), Μάιλς 11, Ουόλς 9 (1), Ρίτσαρντσον 24 (4), Χατζηβρέττας, Ντικούδης 4, Σκορδίλης, Πάουνιτς 1, Κακιούζης 13 (1), Μπάρλος 10 (2).