Δευτέρα 26 Απριλίου 2010

Η Μαγιόρκα έ«Χ»ασε έδαφος, ελπίζει η Βαγιαδολίδ

Την ευκαιρία να διατηρήσει την απόσταση ασφαλείας από την 5η Σεβίλη έχασε η Μαγιόρκα. Οι νησιώτες, αν και είχαν θεωρητικά εύκολο έργο, έμειναν στο 1-1 με τη Μάλαγα και κινδυνεύουν να πέσουν από την 4η θέση αν η Σεβίλη πάρει θετικό αποτέλεσμα από τη Χετάφε το βράδυ.
Στην 6η θέση σκαρφάλωσε η Βιγιαρεάλ, που κέρδισε 2-1 τη Ράσινγκ Σανταντέρ. Ζωντανή για την παραμονή έμεινε η Βαγιαδολίδ, μετά το 2-0 επί της Σπόρτινγκ Χιχόν, ενώ η Εσπανιόλ επικράτησε με 1-0 της Αλμερία.
Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο μέρος στο «ΟΝΟ Εστάντι», με τις δύο ομάδες να δημιουργούν λίγες ευκαιρίες. Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε, ωστόσο χρειάστηκε να περάσουν 86 λεπτά μέχρι ο Ομπίνα να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα και να κάνει το 1-0 για τους φιλοξενουμένους. Ο Αντούριθ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και στην εκπνοή του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 1-1, στερώντας από τη Μάλαγα ένα πολύτιμο τρίποντο στην προσπάθεια για σωτηρία.
Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη με 1-2 πέτυχε η Βιγιαρεάλ. Το κίτρινο υποβρύχιο, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 39’, ισοφάρισε στο 70’ με τον Γκοντίν, ενώ ο Νιλμάρ στο 82’ έγραψε το 2-1, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό, στέλνοντας με αυτό τον τρόπο την ομάδα του στην 6η θέση.
Ατλέτικο Μαδρίτης – Τενερίφη 3-1 (10’, 31’ Σάλβιο, 78’ Αγκουέρο – 61’ Ρομάν)
Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, καθώς στο 3ο μόλις λεπτό ο Αγιόθε σημάδεψε το δοκάρι, η Ατλέτικο ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 10ο λεπτό ο Αγκουέρο σούταρε με δύναμη, ο Αραγονέσες μπλόκαρε αρχικά, αλλά στην επαναφορά ο Σάλβιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Ο ίδιος παίκτης έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους στο 31’, όταν εκμεταλλεύθηκε την πάσα του Βαλέρα και νίκησε για δεύτερη φορά τον γκολκίπερ της Τενερίφης, που δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο στη συνέχεια του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και έιχαν και δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Λορίτε στο 47’. Οι παίκτες του Ολτρα συνέχισαν να πιέζουν και στο 61ο λεπτό μείωσαν σε 1-2 με τον Ρομάν.
Και ενώ φαινόταν ότι η Τενερίφη ξαναέμπαινε στο παιχνίδι και μπορούσε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, ο Αγκουέρο πέτυχε το τρίτο τέρμα των μαδριλένων στο 78’ και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του, που θα παραταχθεί με ανεβασμένη ψυχολογία στον επαναληπτικό με τη Λίβερπουλ στο Ανφιλντ.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής: