Πέμπτη 13 Μαΐου 2010

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατέκτησε το πρώτο Γιουρόπα Λιγκ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης με δύο γκολ του Ντιέγκο Φορλάν στο 32ο και στο 115ο λεπτό, νίκησε στην παράταση στον πρώτο τελικό του Γιουρόπα Λιγκ τη Φούλαμ στο «Νορντ Μπανκ Αρένα» με 2-1. Ενδιάμεσα οι Λονδρέζοι ισοφάρισαν με τον Ντέιβις (37’). Το ευρωπαϊκό τρόπαιο είναι το δεύτερο που κατέκτησαν οι «ροχομπλάνκος» μετά το Κυπελλούχων του 1962 και το έκτο των ισπανικών ομάδων στη διοργάνωση του Κυπέλλου UEFA, όπως λεγόταν μέχρι πέρυσι ο θεσμός.

Το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια ήταν μέτριο χωρίς οι δύο ομάδες να προσφέρουν σπουδαίο θέαμα. Στα πρώτα 45 λεπτά η Ατλέτικο ήταν περισσότερο δραστήρια, είχε την κατοχή της μπάλας μεγαλύτερο διάστημα, όμως με εξαίρεση δύο περιπτώσεις δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα απειλητική. Στο 12ο λεπτό ο Φορλάν πλάσαρε στο αριστερό δοκάρι, ενώ στο 32’ ο Ουρουγουανός φορ με υποδειγματικό τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σβάρτσερ ανοίγοντας το σκορ. Οι Μαδριλένοι δεν πρόλαβαν να χαρούν, καθώς πέντε λεπτά αργότερα οι Λονδρέζοι ισοφάρισαν με βολέ του Σάιμον Ντέιβις, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί είχαν ελαφρά υπεροχή, χωρίς όμως να κάνουν έντονη την παρουσία τους στα καρέ του Σβάρτσερ. Όσον αφορά τους Άγγλους δεν μπορούσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και ουσιαστικά σε όλο το 45λεπτο δεν απείλησαν τους Μαδριλένους, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η Ατλέτικο ήταν περισσότερο επικίνδυνη και φάνηκε αποφασισμένη να «καθαρίσει» τον τελικό. Μέσα σε πέντε λεπτά στο 100’ και στο 105’ ο Φορλάν βρέθηκε δύο φορές κοντά στο γκολ. Στην πρώτη φάση απέκρουσε ο Σβάρτσερ, ενώ στη δεύτερη ο επιθετικός της Ατλέτικο αστόχησε από πλάγια θέση. Όμως στο 116’ ο Ουργουανός φορ από συρτή σέντρα του Αγκουέρο πλάσαρε, η μπάλα βρήκε ελάχιστα στον Χάγκελαντ και κατέληξε στα δίχτυα.

ΣΚΟΡΕΡ: 32', 116’ Φορλάν - 37' Ντέιβις
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικόλα Ρίτσολι (Ιταλία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 107' Σάλβιο, 114' Περέα, 117' Φορλάν -  62' Xάγκελαντ
ΑΤΛΕΤΙΚΟ (Φλόρες): Ντε Χέα, Ουιφαλούζι, Λόπεθ, Περέα, Ντομίνγκες, Ασουνσάο, Γκαρσία, Ρέγες (78' Σάλβιο), Σιμάο (68' Χουράδο), Φορλάν, Αγκουέρο (119’ Βαλέρα).
ΦΟΥΛΑΜ (Χόντγκσον): Σβάρτσερ, Μπερντ,Κοντσέσκι, Χιούζ,Χάνγκελαντ, Νταφ (84' Νέβλαντ), Ετούχου, Μέρφι (118’ Γκρίνινγκ), Ντέιβις, Γκέρα, Ζαμόρα (55' Ντίμπσεϊ).