Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2011

Premier League: Ανάσανε η Μπόλτον: Ανάσανε η Μπόλτον

Manchester United Campeón Premier League 2008-2009Image by americanistadechiapas via FlickrΜε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Μπόλτον κέρδισε με 2-0 την Έβερτον και πήρε βαθιά ανάσα καθώς απομακρύνθηκε από την ζώνη.

Η διαφορά των έξι βαθμών από τις επικίνδυνες θέσεις δεν μπορούσε να προσφέρει μεγάλη άνεση στην Μπόλτον, όμως το τρίποντο απέναντι στην Έβερτον ήρθε να κάνει πιο άνετη την κατάσταση για τους «Τρότερς». Η ομάδα του Κόιλ πέτυχε την ένατη νίκη της σεζόν κερδίζοντας με 2-0 την Εβερτον, έπειτα από τα γκολ των Γκάρι Κέιχιλ στο 10ο λεπτό και του Στάριτζ στο 67'. Ο 22χρονος φορ, μάλιστα, πέτυχε το τρίτο του τέρμα σε ισάριθμες εμφανίσεις από τότε που η Μπόλτον τον απέκτησε ως δανεικό από την Τσέλσι.

Αντίθετα, για την Έβερτον αυτή ήταν η όγδοη ήττα στο πρωτάθλημα, με τα «ζαχαρωτά» να παραμένουν τρεις βαθμούς πάνω από την ζώνη.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Σάββατο (12/02)

Μάντσεστερ Γ. - Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (41' Νάνι, 78' Ρούνεϊ - 65' Σίλβα)

Aρσεναλ - Γουλβς 2-0 (16', 56' Φαν Πέρσι)

Μπέρμιγχαμ - Στόουκ 1-0 (90+2' Ζίγκιτς)

Μπλάκμπερν - Νιούκαστλ 0-0

Μπλάκπουλ - Aστον Βίλα 1-1 (14' Γκραντέν - 10' Αγκμπονλαχόρ)

Λίβερπουλ - Γουίγκαν 1-1 (24' Μεϊρέλες - 65' Γκοχούρι)

Γουέστ Μπρομ - Γουέστ Χαμ 3-3 (3' Ντόρανς, 8' Τόμας, 32' Ριντ αυτ. - 51', 83' Μπα, 58' Κόουλ)

Σάντερλαντ - Τότεναμ 1-2 (11' Τζίαν - 44' Ντόσον, 57' Κράνιτσαρ)