Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2012

Α1 Μπάσκετ: Η Καβάλα έκανε την έκπληξη στο Ρέθυμνο

Η Καβάλα έκανε την έκπληξη κι επικράτησε εκτός έδρας του Ρεθύμνου με 83-80, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ.

Με πρωταγωνιστές τους Καραποστόλου (25π.) και Τέιλορ (23π.) η μακεδονική ομάδα πήρε τη δεύτερη νίκη μακριά από το «σπίτι» της, ενώ για τους γηπεδούχους ήταν η τρίτη εντός έδρας ήττα.

Όπως ξεκίνησε το ματς, φαινόταν ότι το Ρέθυμνο θα έκανε...περίπατο. Η κρητική ομάδα προηγήθηκε 29-13 στο πρώτο 10λεπτο, αλλά από κει και πέρα οι γηπεδούχοι έπαθαν "μπλακ άουτ", ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο -4 (40-44).

Το ματς έγινε ντέρμπι. Η Καβάλα ξέφυγε 74-67 στα τελευταία λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι "επανήλθαν" και μείωσαν σε 80-81, 15'' πριν το τέλος. Ο Τέιλορ ευστόχησε σε μία βολή και έκανε το 80-82, οι παίκτες του Κουφού αστόχησαν στο τρίποντο και με μία ακόμη βολή του Καραποστόλου, "γράφτηκε" το τελικό 80-83.

Οι Ρεθυμνιώτες είχαν πρώτο σκόρερ τον Κρίστμας με 22 πόντους.