Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2012

Serie A: Ισόπαλο το ντέρμπι στο «Τζουζέπε Μεάτσα»

Serie A
Image via Wikipedia
Το μεγάλο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Serie A δεν ανέδειξε νικητή. Μίλαν και Γιουβέντους έμειναν στο 1-1 στο «Τζουζέπε Μεάτσα», με τους «ροσονέρι» να διατηρούν έτσι την πρωτοπορία στη βαθμολογία με έναν βαθμό διαφορά. Η «Μεγάλη Κυρία», όμως, έχει ένα ματς λιγότερο...

«Χρυσή» αλλαγή για τον Αντόνιο Κόντε ο Αλεσάντρο Μάτρι. Ο Ιταλός επιθετικός μπήκε στο ματς στο 69΄ αντί του Φάμπιο Κουαλιαρέλα και στο 83΄ πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Αντόνιο Νοσερίνο είχε δώσει το προβάδισμα στη Μίλαν, μόλις στο 14ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Αρτούρο Βιντάλ, ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του ντέρμπι.

Στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της αγωνιστικής, Τζένοα και Πάρμα αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Οι «παρμεζάνι» προηγήθηκαν 0-2 με τέρματα των Γκόμπι και Φλοκάρι, αλλά ο Παλάσιο με δύο τέρματα στα τελευταία 12 λεπτά «έσωσε την παρτίδα» για την ομάδα της Γένοβα.