Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2012

Κύπελλο Ελλάδας: Εύκολα στα ημιτελικά ο ΟΦΗ

Την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, σε διπλούς αγώνες, πήρε ο ΟΦΗ με τη νίκη του στους «8» με 3-0 επί του Πανσερραϊκού.

Οι Κρητικοί ήταν εμφανώς ανώτεροι των αντιπάλων τους και δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα να επιβάλουν το ρυθμό τους, ενώ το γεγονός του ότι άνοιξαν νωρίς το σκορ, τους βοήθησε να κάνουν ακόμα πιο εύκολη τη ζωή τους.

Το 1-0 έγινε με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου με κεφαλιά του Ταυλαρίδη μετά από εκτέλεση φάουλ του Χόρχε Λόπεζ.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να έχει τον καθολικό έλεγχο του αγώνα και στο 28' είχε δοκάρι με τον Παπούλη, με τον επιθετικό των γηπεδούχων να μην αστοχεί στη δεύτερη μεγάλη ευκαιρία που του δόθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, νικώντας τον Γουμάγια για το 2-0.

Έχοντας πάρει σκορ πρόκρισης η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου έριξε τον ρυθμό της στην επανάληψη, αλλά λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού θα πετύχαινε και τρίτο τέρμα. Στο 89' ο Ζορμπάς με ωραία ενέργεια απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.