Πέμπτη 13 Φεβρουαρίου 2014

Με Ντου-ντού στα ημιτελικά ο ΟΦΗ

Με τον Ντουντού Σεαρένσε να σκοράρει και στο δεύτερο παιχνίδι του με την φανέλα του ΟΦΗ, οι Κρητικοί επικράτησαν του καλύτερου Πανιώνιου με 2-1 και στη Νέα Σμύρνη και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσουν σε διπλά παιχνίδια τον Παναθηναϊκό.

Με δεδομένο το 2-0 του πρώτου αγώνα, ο Πανιώνιος δεν είχε άλλη επιλογή από το να πιέσει από το πρώτο λεπτό. Οι παίκτες του Παναγόπουλου κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να δημιουργήσουν 2-3 ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Την ίδια ώρα ο ΟΦΗ αμυνόταν καλά και όχι μόνο αυτό αλλά άγγιξε το γκολ με το δοκάρι του Περογαμβράκη στο 38΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος ανέβασε ακόμα περισσότερο την πίεση του, ωστόσο κόντρα στην ροή του ματς ο ΟΦΗ κατάφερε να πετύχει το γκολ που ουσιαστικά του έδωσε την πρόκριση. Από το φάουλ του Μιλιάζες, ο Μακρής εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 63΄.

Η απάντηση του Πανιώνιου ήταν άμεση με τον Κολοβό να ισοφαρίζει με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής στο 66΄.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν και σε ένα δεύτερο γκολ αλλά πληρώνοντας ακόμα μια αμυντική αδράνεια είδαν τον Ντουντού να μετατρέπει σε ασίστ την πάσα του Κουτσιανικούλη και να σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με την φανέλα για το 1-2 στο 80ο λεπτό

Κάπου εκεί τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι με τον ΟΦΗ να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ): Παπαδόπουλος, Ζαχαράκης (64' Αραβίδης), Λαμπρόπουλος, Αυλωνίτης, Κούρος, Μητρόπουλος, Κούρντι, Κολοβός (69' Μπούζας), Σταυροθανασόπουλος (61' Γιάννου), Ντούνης, Καμπάνταης

ΟΦΗ (ΣΑ ΠΙΝΤΟ): Φερνάντες, Μπούρμπος, Ζορό, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Μακρής, Κάλαϊτζιτς (57' Ντουντού), Σίσιτς (46' Κουτσιανικούλης), Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης (69' Στάθης), Παπάζογλου