Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2014

Α1 βόλεϊ: Σπουδαίες νίκες για Παναχαϊκή και Παναθηναϊκό - ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την έκτη συνεχόμενη νίκη του στην Α1 βόλεϊ. Οι Πράσινοι νίκησαν 3-0 τη Λαμία και φυσικά, αισθάνονται άνετοι σε ότι αφορά την παραμονή τους στην κατηγορία.

«Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, όπως το φανταζόμουν. Μέσα στην εβδομάδα είχαμε διάφορα προβλήματα, μέσα στα οποία ήταν οι τραυματισμοί και οι αρρώστιες. Δεν καταφέραμε να κάνουμε την προπόνηση που θα ήθελα να κάνουμε ποιοτικά, κι αυτό με φόβιζε πολύ. Ευτυχώς καταφέραμε και πήραμε μία καθαρή νίκη και μας δίνει λίγο αέρα για τη συνέχεια. Διαβάσαμε αρκετά καλά το παιχνίδι της Λαμίας, αλλά μας ζόρισε. Ένα ένα τα πράγματα. Εγώ βλέπω το κάθε σετ και κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Σημασία έχει να είμαστε καλά. Στο τέλος θα δείξει. Παίρνουμε κάποια αποτελέσματα που δεν τα περιμένουμε, αλλά αυτός είναι ο αθλητισμός», είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιάννης Καλμαζίδης.

«Υστερήσαμε αρκετά στο σέρβις. Θεωρώ ότι στα εκτός έδρας παιχνίδια αποδυναμωνόμαστε όταν είμαστε στο σέρβις, παρόλα αυτά ήμασταν μέσα στο παιχνίδι, δεν ήμασταν κακοί. Τα ατού του Παναθηναϊκού, τον Γκάλιτς και τον Μπέλο τους περιορίσαμε. Νομίζω ότι έπρεπε να πάρουμε κάτι καλύτερο. Σίγουρα στο τέλος του δευτέρου σετ κρίθηκαν πολλά, είχαμε ευκαιρίες να το τελειώσουμε, αλλά δεν μπορέσαμε. Το μόνο θετικό είναι ότι ότι τη διαφορά στο τρίτο σετ την καλύψαμε και ήμασταν κοντά στο να πάρουμε κάτι καλύτερο απ' αυτό που πήραμε. Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, η ομάδα φαίνεται να υστερεί στα εκτός έδρας παιχνίδια, ενώ στα εντός είμαστε δυνατοί. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι και να λύσουμε τα προβλήματα μας», είπε ο τεχνικός της Λαμίας, Κώστας Δεληκώστας.

Τα σετ: 25-22, 30-28, 25-23

Παναθηναϊκός: Γκάλιτς 13 (11/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 50% άριστες), Στιβαχτής 3 (3/4 επ), Αμορόσο 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 15 (13/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρυπίδης 11 (11/20 επ, 52% υπ - 32% άριστες) / Κουρούπης (λ, 75% υπ - 44% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Πολυχρονιάδης/.

Λαμία: Λαβάγια 1 (1 άσσος), Βανς 9 (9/18 επ, 33% υπ - 11% άριστες), Ολίεμαν 22 (21/36 επ, 1 άσσος), Δημητριάδης, Παπαδόπουλος 9 (4/10 επ, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 33% υπ - 27% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 44% υπ - 21% άριστες), Παπακυριακού.

Σπουδαία νίκη με ανατροπή επί της Κηφισιάς πέτυχε η Παναχαϊκή (3-2).

«Σημειώσαμε μεγάλη νίκη που μας δίνει το δικαίωμα να ελπίζουμε για την παραμονή. Η ομάδα μου βρίσκει σιγά σιγά το ρυθμό της. Ξέραμε και είχαμε πει πως η Κηφισιά είναι ομάδα κοντρολαρισμένη με καλή υποδοχή και πολύ καλή άμυνα. Στο 1ο σετ ενώ είχαμε προβάδισμα χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας, δείξαμε εκνευρισμό και χάσαμε το σετ μέσα από τα χέρια μας. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα πρέπει να έχεις υπομονή και πάθος. Η προσπάθεια της παραμονής μέχρι τον τελευταίο αγώνα πρέπει να έχει υπομονή και πάθος. Όλοι αναγνωρίζουν πως η Παναχαϊκή έχει αλλάξει πρόσωπο. Όπως λένε και οι κινέζοι οι αγώνες δείχνουν να φανερώνουν αδυναμίες και οδηγούν στην αυτοανακάλυψη», είπε ο προπονητής της Παναχαϊκής, Γιώργος Λυκούδης.

Ο τεχνικός της Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης είπε: Παίξαμε καλά στο 2ο σετ σετ και πήραμε ένα βαθμό. Στο 1ο σετ εκμεταλευτήκαμε τον εκνευρισμό των αντιπάλων μας. Αφού προηγηθήκαμε 2-0σετ θα μπορούσαμε να πάρουμε και τη νίκη με 3-0 σετ αλλά δεν τα καταφέραμε. Η Παναχαϊκή είχε πάθος και δύναμη και ήθελε πολύ τον αγώνα. Εμείς ήμασταν κουρασμένοι και δεν διαχειριστήκαμε σωστά τον αγώνα. Έτσι όπως ήρθε ο αγώνας θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει τρίποντο αλλά θα μπορούσε και να μην είχαμε πάρει τίποτα. Κρατάμε τον ένα βαθμό και συνεχίζουμε. Είμαστε εντός στόχων».

Τα σετ: 28-30, 18-25, 25-18, 25-19, 15-13

Παναχαϊκή: Γκοτς 8 (7/11 επ, 1 άσσος, 43% υπ - 21% άριστες), Σαρικεΐσογλου 14 (12/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 39% άριστες), Λιβαθηνός 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπρίκμαν 11 (4/14 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν 24 (20-41 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης Π 7 (4/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 29% υπ - 11% άριστες), Ντονάς, Χριστιάς, Βασιλάκος, Πεφάνης 8 (7/12 επ, 1 άσσος, 42% υπ - 33% άριστες), Βλαχοστάθης 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

Κηφισιά: Νικολάκης 3 (3 άσσοι), Κόβαλτσουκ 6 (6/15 επ), Ντε Σόουζα 24 (19/28 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ - 26% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (14/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ - 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Μουρούτης 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 67% υπ - 50% άριστες), Σουλτανόπουλος 3 (3 μπλοκ), Κούνας, Ρούσσης 1 (1 άσσος), Κάπελλας, Γιοβάνοβιτς 2 (2/8 επ).