Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2014

Περίπατος για τα φαβορί που συνεχίζουν στους 16 του Γιουρόπα Λιγκ

Γεμάτος μεγάλα ονόματα θα είναι ο επόμενος γύρος της διοργάνωσης

Χωρίς εκπλήξεις κύλησε η ευρωπαϊκή βραδιά. Τα μεγάλα φαβορί δεν είχαν πρόβλημα να επιβεβαιώσουν τον τίτλο τους και να πάρουν τα εισιτήρια για την επόμενη φάση. Τότεναν, Γιουβέντους, Φιορεντίνα, Βαλένθια δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα εκτός ίσως από τους Πετεινούς, που πάντως ανέτρεψαν την εις βάρους τους κατάσταση σε 13 μόλις λεπτά.

Η μοναδική έκπληξη είναι η ήττα της Γκενκ από την Ανζί στο Βέλγιο με 2-0 που στέλνει τους Ρώσους στους 16. Στο πρώτο σετ των αγώνων η Λουντογκόρετς κατάφερε να ολοκληρώσει την υπέρβαση και στην πρώτη της ευρωπαϊκή χρονιά να αφήσει εκτός συνέχειας τη Λάτσιο. Αξιοσημείωτο είναι και το γεγονός πως οι Ουκρανοί είδαν να αποκλείονται και οι τέσσερις ομάδες τους που είχαν φτάσει ως εδώ.
Τράμπζονσπορ – Γιουβέντους 0-2 (0-2)
* Σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα και με μαύρο οι ομάδες που προκρίνονται.