Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

Κηφισιά-Ηλυσιακός 81-66

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την Κηφισιά η οποία επικράτησε με 81-66 του Ηλυσιακού κι έφτασε αισίως τις 11 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα

Μετά το... διάλειμμα της προηγούμενης εβδομάδας και την ήττα από τον Παναθηναϊκό, η Νέα Κηφισιά επανήλθε στις νίκες, δίχως να αντιμετωπίσει πρόβλημα κόντρα στον Ηλυσιακό για την 19η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επιβλήθηκε με 81-66 του Ηλυσιακού, καλύπτοντας εύκολα και το -6 με το οποίο είχε ηττηθεί στο παιχνίδι του πρώτου γύρου (71-65).

Οι γηπεδούχοι μετά το 15-15 του α' δεκαλέπτου, έτρεξαν ένα επιμέρους 23-14 στο β' δεκάλεπτο και ουσιαστικά "καθάρισαν" το παιχνίδι, κάμπτοντας την αντίσταση του Ηλυσιακού των χιλίων προβλημάτων. Πλέον, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για την ομάδα του Λιόγα που πάντως είναι έτοιμη να παλέψει μέχρι τέλους για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Νίκος Λιακόπουλος ήταν εξαιρετικός. Τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 36 λεπτά αγώνα, όντας ο ηγέτης της Νέας Κηφισιάς.

Ο αριθμός του αγώνα

Στο 17% του Ηλυσιακού στα τρίποντα. Η ομάδα των Ιλισίων στηρίζει πολλά στο μακρινό της σουτ αλλά με4/24 σουτ έξω από τα 6.75μ. δεν είχε και πολλές ελπίδες για να διεκδικήσει τη νίκη.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο β' δεκάλεπτο, όταν το 29-37 έγινε 36-29 χάρη σε 7 συνεχόμενους πόντους του Δημήτρη Τσαλδάρη που αφύπνισε την ομάδα του και της έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγει για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Έκτοτε οι νεοφώτιστοι δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 8(2), Λιακόπουλος 17(1), Κρόκερ 16, Γκάρετ 7, Πετροδημόπουλος 4, Γουντς 5, Τσαλδάρης 14(3), Αντεγκμπόγιε 2, Κακιούζης 1, Μπάρλος 7.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Φακοπουλίδης, Αντωνάκης, Ντέβεντορφ 12(1), Χατζής 8, Δορκοφίκης 3, Στέφενς 7(1), Ιωάννου 13, Τζουγκαράκης, Μποντζ 9, Πέτροβιτς, Πίγκραμ 14(2).