Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2010

Πρώτη νίκη ο ΠΑΟΚ, 78-59 τον Ηρακλή

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην Α1 του μπάσκετ, καθώς στο κλειστό της Πυλαίας επιβλήθηκε του Ηρακλή με 78-59. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ανέβασε την απόδοσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφθασε άνετα στη νίκη, υποχρεώνοντας τον «γηραιό» στην πρώτη του ήττα.

Ο ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και δεν επέτρεψε στον Ηρακλή που έχασε με τραυματισμό τον Μπόουλντιν, να αντιδράσει και να φανεί απειλητικός. Ο «δικέφαλος» με πλουραλισμό στην επίθεση πήρε κεφάλι στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο μ ε 24-15, ενώ ο «γηραιός» κάπως βελτιώθηκε στη δεύτερη περίοδο και μείωσε σε επτά τη διαφορά, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται στο ημίχρονο με 43-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με δέκα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι όσο και αν προσπάθησαν δεν κατάφεραν να απειλήσουν. Στην τελευταία περίοδο ο Ηρακλής έκανε μια προσπάθεια να μπει στο παιχνίδι μειώνοντας σε 59-52, όμως ο ΠΑΟΚ με ένα 21-12 ουσιαστικά έδωσε τέλος στα όνειρα του «γηραιού» για να διεκδικήσει τη νίκη. Ο «δικέφαλος» πάτησε… γκάζι και  έφθασε σε μια άνετη επικράτηση με 78-59