Κυριακή 9 Μαΐου 2010

Λύγισε ο Ολυμπιακός μπροστά στην πίεση της Μπαρτσελόνα

Λύγισε ο Ολυμπιακός μπροστά στην πίεση της Μπαρτσελόνα και έμεινε στην 2η θέση της Ευρωλίγκα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησα δυνατά και πέτυχε το πρώτο καλάθι με σουτ τριών πόντων του πρώτου σκόρερ της Ευρωλίγκα, Λίνας Κλέιζα. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και προηγήθηκε με σερί 5-0 (5-3), ενώ στη συνέχεια οι δύο φιναλίστ εναλλάσσονταν στο σκορ με προβάδισμα ενός πόντου.

Στο 6ο λεπτό ένα τρίποντο του Ναβάρο έφερε την Μπαρτσελόνα στο +4 (12-8), όμως ο Τεόντοσιτς με πέντε προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το σκορ στο 14-13.

Πάντως ο Σέρβος που ταλαιπωρήθηκε από γαστρεντερίτιδα έδειξε καταπονημένος και έτσι στην άμυνα δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Ρούμπιο. Ο τελευταίος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έφερε τους «μπλαουγκράνα» και πάλι σε διαφορά ασφαλείας (17-13).

Η Μπαρτσελόνα… έτρεξε ένα σερί 10-0, το οποίο έσπασε με τρίποντο ο Τσίλντρες και έτσι προηγήθηκε με 24-16. Η κακή αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε σε όλο το δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη να βρεθεί στο -9 με τη λήξη της περιόδου με το σκορ στο 28-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες άλλαξαν τον αμυντικό τους σχεδιασμό σε «ζώνη» και το… πλήρωσε με τρίποντο, αλλά ο Μπουρούσης με δικό του σουτ τριών πόντων απάντησε και μείωσε πάλι στους 9 πόντους (31-22).

Η διαφορά συνέχισε μέχρι τα μέσα της περιόδου να κυμαίνεται από 9 έως 11 πόντους υπέρ της «Μπάρτσα». Οι Καταλανοί συνέχισαν να «πυροβολούν» με τρίποντα και στα τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο συνέχισε να προηγείται, με το σκορ στο 43-30.

Ο Ναβάρο με νέα «βόμβα» έξω από τα 6.25μ. έφερε την ομάδα του στο 46-32, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 47-36.

Με επιμέρους σκορ 6-2 στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μείωσε στο 49-42, ενώ με ένα τρίποντο του Ναβάρο και ένα του Τσίλντρες ο δείκτης «έγραψε» 52-45, υπέρ των Καταλανών.

Ο Σενεγαλέζος Ντονγκ, ένα πολύ αθλητικός παίκτης με γκολ-φάουλ έφερε ξανά την ομάδα του στο +8 (55-47), ενώ ο Σάδα με καλάθι τριών πόντων «γκρέμισε» τη μείωση του σκορ από τον Ολυμπιακό και πέτυχε το 58-47. Μέχρι το 30’ η Μπαρτσελόνα έδειχνε να ελέγχει το ματς και με περισσότερο ενθουσιασμό έκλεισε την περίοδο έχοντας προβάδισμα 14 πόντων (64-50).

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 47-36, 64-50.

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 10, Πεν, Τσίλντρες 9, Βούιτσιτς 2, Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 9, Χαλπερίν, Κλέιζα 8, Μαυροκεφαλίδης 1, Μπέβερλι, Τεόντοσιτς 7, Σχορτσιανίτης 4.

Μπαρτσελόνα: Μπαζίλε 3, Τρίας, Ρούμπιο 7, Λάκοβιτς, Ναβάρο 17, Βάσκεθ 6, Ντονγκ 7, Μόρις 4, Σάδα 5, Λόρμπεκ 3, Μάικλ 12, Γκριμάου.