Κυριακή 9 Μαΐου 2010

Νίκησε την πρωταθλήτρια και ετοιμάζεται για τα μεγάλα ευρωπαϊκά σαλόνια η Λιλ

Συγκλονιστικό αναμένεται το φινάλε του γαλλικού πρωταθλήματος, σε ό,τι αφορά τη μάχη για έξοδο στο Champions League. Η 37η αγωνιστική βρήκε μεγάλη κερδισμένη τη Λιλ, που χάρη σε γκολ του Ντεμπουσί στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων επιβλήθηκε 3-2 της πρωταθλήτριας Μαρσέιγ και κρατάει πλέον στα χέρια της τη δεύτερη θέση, και την απευθείας συμμετοχή στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.
Οι «λιλουά», οι οποίοι το ερχόμενο Σάββατο θα αντιμεωπίσουν εκτός έδρας τη βαθμολογικά αδιάφορη Λοριάν, βρέθηκαν να χάνουν 2-1, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική υπεροχή τους (είχε αποβληθεί από το 25' ο τερματοφύλακας Μανταντά) και «γύρισαν» το ματς.

Την ίδια ώρα, η Οσέρ πέταξε στα... σκουπίδια ακόμη δύο πολύτιμους βαθμούς, παραχωρώντας 0-0 στη Λανς, ενώ η Λιόν - αν και προηγήθηκε στο σκορ - χρειάστηκε ένα γκολ του Μπαλντέ στο 92' για να διασώσει το βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Βαλανσιέν (2-2).

Η Ολιμπίκ είναι τέταρτη, αλλά χρωστάει ένα ματς με τη Μονακό και το Σάββατο υποδέχεται την καταδικασμένη Λε Μαν, οπότε προβάλει ως φαβορί για την τρίτη θέση. Με νίκες συνέχισαν η Μονπελιέ (2-1 τη Λοριάν) και η Μπορντό (2-0 τη Σοσό), οι οποίες διεκδικούν θέση στην Ευρώπη.
Τα αποτελέσματα του Σαββάτου
Οσέρ-Λανς 0-0

Μονακό-Νανσί 2-1 (7' αυτ. Λοτιέ, 59' Μααζού - 74' Σαμί)

Μπορντό-Σοσό 2-0 (66' πεν. Γουέντελ, 86' Τρεμουλινάς)

Γκρενόμπλ-Μπουλόν 2-0 (33', 82' Λιουμπόγια)

Λε Μαν-Παρί ΣΖ 1-0 (9' αυτ. Αρμάν)

Λιλ-Μαρσέιγ 3-2 (28' πεν. Καμπαγέ, 81' Ντε Μέλο, 90'+ Ντεμπουσί - 6' Νιανγκ, 45΄+ Χίλτον)

Μονπελιέ-Λοριάν 2-1 (30' πεν. Μοντάνο, 43' πεν. Καμαρά - 89' Μπουριγιόν)

Ρεν-Νις 2-2 (58' Λερούα, 63' Μαρβό - 13' Μουνιέρ, 77' Φαέ)

Σεντ Ετιέν-Τουλούζ 0-1 (62' Ζινιάκ)

Βαλανσιέν-Λιόν 2-2 (71' Οντέλ, 81' πεν. Κοχάντε - 17' Κάλστρομ, 90'+ Μπαλντέ)