Κυριακή 5 Σεπτεμβρίου 2010

Μουντομπάσκετ: Η Σλοβενία στα προημιτελικά

Η Σλοβενία νίκησε άνετα την Αυστραλία στην Κωνσταντινούπολη με 87-58 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ, όπου την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα της διοργανώτριας Τουρκίας με τη Γαλλία. Οι Σλοβένοι δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες από τους Αυστραλούς, οι οποίοι ουσιαστικά δεν πρόβαλαν αντίσταση.

Η Σλοβενία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, επέβαλε από την αρχή το ρυθμό της, μπλόκαρε τους Αυστραλούς που πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι μετά από 6 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα. Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν με 12-0 για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 16-8. Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, η Σλοβενία ήταν αρκετά εύστοχη σε αντίθεση με τους Αυστραλούς που στο ημίχρονο βρέθηκαν να χάνουν με 42-21. Η διαφορά στην τρίτη περίοδο εκτοξεύτηκε στο +26 για τους Βαλκάνιους, ενώ τα «καγκουρό» έδειχναν ανήμπορα να αντιδράσουν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Σλοβενία να φθάνει σε μια μεγάλη νίκη με 87-58.

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 42-21, 71-45, 87-58

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Μέμι Μπετσίροβιτς): Σλόκαρ 8 (2), Λάκοβιτς 19 (5), Ρίζβιτς 4, Μπετσίροβιτς 8 (2), Κλόμπουκαρ 1, Ούντριχ 3 (1), Νάχμπαρ 7 (1), Ντράγκιτς 10 (2), Γιάγκοντνικ 5 (1), Ζούπαν 8 (2), Βίντμαρ 2, Μπρέζετς 12.
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Μπρετ Μπράουν): Μάρτιν 2, Μιλς 13 (1), Γκίμπσον, Ίνγκλις 13, Νιούλεϊ 3, Μάρκοβιτς, Μπάρλοου 2, Ουόρθινγκτον 2, Μπάινς 2, Άντερσεν 8 (1), Νίλσεν 12, Μάριτς 1.