Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2012

Πρωτιά για Πέρρα στη Γερμανία

Την πρώτη θέση στο γερμανικό μίτινγκ του Λουντβιγκσχάφεν πήρε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τριπλούν, Αθανασία Πέρρα. Με άλμα στα 13.94μ. πήρε την πρωτιά, αλλά δεν κατάφερε να πιάσει το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Κωνσταντινούπολης (9-11/03).
Η Πέρρα ξεκίνησε τον αγώνα με άλμα στα 13.32 μ. , ακολούθησαν δύο άκυρες προσπάθειες και στη συνέχεια είχε άλματα στα 13.68 μ. και 13.73 μέτρα.
Ο επόμενος αγώνας της αθλήτρια του ΑΟ Μεγάρων θα γίνει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, όπου θα επιδιώξει να πιάσει το όριο (14.10μ.) για την κορυφαία διοργάνωση του κλειστού που ακολουθεί.

Όγδοος ο Φιλιππίδης στο Ντόνετσκ

--Την 8η θέση στο διεθνές μίτινγκ άλματος επί κοντώ στο Ντόνετσκ πήρε σήμερα ο Κώστας Φιλιππίδης.
Ο Έλληνας πρωταθλητής έλαβε μέρος στο τουρνουά που διοργάνωσε ο κορυφαίος αθλητής του αγωνίσματος, Σεργκέι Μπούμπκα, πέρασε τα 5.52μ. και ήταν όγδοος. Νικητής ήταν ο Γάλλος Ρενό Λαβιλενί με 5.83 μ.