Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2012

«Ξύπνησε» στο δεύτερο ο Ολυμπιακός, νίκη επί του Κολοσσού στη Ρόδο

Το πιο καθοριστικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε του Κολοσσού στη Ρόδο με 78-64 και ξεπέρασε το πιο σοβαρό θεωρητικά εμπόδιο μετά το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς εμφανίστηκαν κουρασμένοι στο πρώτο μέρος, δυσκολεύτηκαν από την καλή άμυνα των γηπεδούχων και βρέθηκαν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 26-24. Στην τρίτη και τέταρτη περίοδο ωστόσο εμφάνισαν διαφορετικό πρόσωπο, προηγήθηκαν μέχρι και με 19 πόντους (38-57) και τελικά νίκησαν με 78-64.

Οσο άντεξαν, οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά έδειξαν και πάλι τα στοιχεία που τους έχουν οδηγήσει στην εκπληκτική φετινή πορεία. Δυνατή άμυνα και ώριμες επιλογές στην επίθεση. Ωστόσο, η μεγαλύτερη ποιότητα που έχει στο ρόστερ του ο Ολυμπιακός ήταν καθοριστική από ένα σημείο και μετά.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 26-24, 35-48, 64-78

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 9 (3), Χάτεν 16 (2), Πάνος, Γεωγαλλής, Ασημακόπουλος 5 (1), Μπόικιν 16 (3), Χαρίσης 6, Τσάμης 7 (1), Χόπσον 5, Κομποδιέτας, Αυγενικός, Αγγελάκος

Ολυμπιακός (Ιβκοβιτς): Χάινς 7, Λο 10 (1), Αντιτς 6, Σπανούλης 10 (8 ασίστ), Ντόρσι 8 (6 ριμπάουντ), Κέσελ, Γκετσεβίτσιους, Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 11 (1)