Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2014

Άρης - Ρέθυμνο 73-67

Ο Άρης επικράτησε του Ρεθύμνου με 73-67 στη Nick Galis Hall σε ένα παιχνίδι όπου αφού οι δύο ομάδες πήρανε διαφορά έγινε ντέρμπι και κρίθηκε στο τέλος.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος ο Άρης επικράτησε του Ρεθύμνου με 73-67 στη Nick Galis Hall στην πρόβα τελικού του Κυπέλλου της Κυριακής με τον Παναθηναϊκό.

Ο Άρης με τη νίκη του αυτή άφησε πίσω τις δύο εκτός έδρας ήττες και πλέον στρέφουνε την προσοχή τους στο ραντεβού στο Ηράκλειο, ενώ στο Ρέθυμνο η δεύτερη συνεχόμενη κακή εμφάνιση του Χαρτ μετά από αυτή με τον ΠΑΟΚ σίγουρα προβληματίζει.

Ο Γιάννης Αθηναίου με τις 4/4 βολές του στο τελευταίο λεπτό οδήγησε τον Άρη στη νίκη τελειώνοντας το παιχνίδι με 16 πόντους, και δεν άφησε τον Γιάννη Καλαμπόκη να χαρεί τους 23 πόντους που σημείωσε.

Το Ρέθυμνο με πρωταγωνιστή τον Καλαμπόκη στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε όχι απλά να είναι μπροστά στο σκορ του Άρη αλλά και να προηγηθεί με 12-16 στο 7΄ και με 17-21 λίγο πριν το τέλος του με καλάθι του Εζιούκου.

Το τρίποντο όμως του Βεζένκοφ που διαμόρφωσε το 20-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έδωσε το σύνθημα για τον Άρη εν όψει του δευτέρου δεκαλέπτου. Το επιμέρους σκορ σε αυτό ήταν 19-5 με την ομάδα του Μίλαν Μίνιτς να πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-26 απέναντι σε αυτή του Γιώργου Καλαφατάκη.

Κάτι που είχε να κάνει με το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι σταμάτησαν να σουτάρουνε τρίποντα όπως επέμεναν στο πρώτο δεκάλεπτο παρά το ότι δεν τους βγαίνανε και πήγανε την μπάλα περισσότερο μέσα στο καλάθι.

Το Ρέθυμνο ωστόσο επέστρεψε φουριόζικο από τα αποδυτήρια και με πρωταγωνιστή του και πάλι τον Καλαμπόκη άρχισε να ψαλιδίζει ολοένα και περισσότερο την διαφορά για να προηγηθεί στο 27΄ με 43-44 μετά από καλάθι του έμπειρου γκαρντ και με 43-47 μετά από ένα ακόμη λίγο αργότερα.

Ο Άρης ωστόσο με δυο καλάθια του Αθηναίου ισοφάρισε σε 47-47 και 49-49 σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο και μέχρι το 38΄ οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Στο 38΄ ο Καλαμπόκης ισοφάρισε σε 63-63 για να αναλάβει μετά δράση ο ψύχραιμος Αθηναίου και με 4/4 βολές να δείξει στον Άρη τον δρόμο για τη νίκη και το τελικό 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-26, 49-49, 73-67.

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 10(1), Χαντ, Πελεκάνος 10(1τρ., 8ριμπ.), Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 12(3/4διπ., 2/4τρ.), Μούρτος 8(1), Αθηναίου 16(9/13β., 2/5διπ., 1/4τρ.).
Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 1, Καλλινικίδης 5(1), Κουμπούρας, Αγγελόπουλος, Ράιτ 4, Καλαμπόκης 23(5/5β., 9/14διπ., 0/3τρ.), Λάτοβιτς 5, Εζιούκου 13(10ριμπ.), Ντρτσα, Γκάμπριελ 15(1/2β., 4/6διπ., 2/4τρ.).