Τρίτη 11 Μαΐου 2010

Πήραν το πρωτάθλημα οι Ελπίδες Ιωαννίνων

Στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων έγινε ο τελικός αγώνας του Παιδικού Πρωταθλήματος της Ε.Π.Σ.ΗΠ. μεταξύ των ομάδων «ΕΛΠΙΔΕΣ» ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ και «ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ», νικητής αναδείχθηκε η ομάδα «ΕΛΠΙΔΕΣ» ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ που επιβλήθηκε με σκορ 3-1 της αντιπάλου ομάδας.Ήταν ένας πολύ δυνατός αγώνας με ωραίες φάσεις που ικανοποίησαν τους πολυπληθείς φιλάθλους.Το σκορ άνοιξε στο 5΄ με τον Ζη η ομάδα των «ΕΛΠΙΔΩΝ»(1-0) για να ισοφαρίσει ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (1-1), στο 30΄. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου στο 4΄ ο Μόσχος έκανε το 2-1 και στο 63΄ λεπτό ο Θεοδωράκης Δημ. έκανε το 3-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς αφού ουσιαστικά κλείδωσε την μεγάλη νίκη που σήμαινε και την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.Να σημειωθεί ότι στο δεύτερο ημίχρονο οι «ΕΛΠΙΔΕΣ» είχαν καθολική υπεροχή και χάσανε σωρεία ευκαιριών με σημαντικότερες των Μπαλατζία, Θεοδωράκη Δ., Μόσχο.Οι «ΕΛΠΙΔΕΣ» ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ πανάξια κατέκτησαν το Πρωτάθλημα αφού δεν έκαναν ούτε μία (1) ήττα. Συνολικά πέτυχαν 138 τέρματα και δέχθηκαν μόλις δέκα (10) τέρματα σε όλη την διοργάνωση, σημειώνοντας έτσι μία πρωτιά και σε αυτό τον τομέα. Επίσης, για άλλη μία φορά, αποδεικνύει το υψηλό επίπεδο της Ακαδημίας τους και δικαίως είναι η κορυφαία ομάδας της πόλεως των Ιωαννίνων, αλλά και ανταγωνιστική με μεγάλες ομάδες της χώρας μας.Τις απονομές, μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς για τους νικητές, έκανε ο ίδιος ο Πρόεδρος της Ε.Π.Σ.ΗΠ. κ. Β. Μάντζιος ο κ. Ρουσσάκηςυπεύθυνος παιδικού πρωταθλήματος, που σύσσωμοι οι παίκτες των ΕΛΠΙΔΩΝ μαζί με τον Προπονητή τους κ. Νάκα και όλα τα παιδιά της Ακαδημίας άνοιξαν τις σαμπάνιες τους, έκαναν τον καθιερωμένο γύρω του θριάμβου και στη συνέχεια το γλέντησαν σε ταβέρνα της πόλης μας.Τα παιδιά που αγωνίστηκαν ήταν: Θεοδωράκης Δ., Χωραβάτης, Τσιγάρας, Θάνος Πάκος, Ζη, Παππάς, Θεοδωράκης Δ., Μπαλατζία, Μόσχος, Τζιμογιάννης, Σιουκουλάκης, Καλές, Κύρκος, Πέτρος Μαλέσκος, Μήτρου, Παππάς Δημ., Μούτσιος, Δήμος, Ζιώγας.Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, στον προπονητή τους, στους γονείς και σε όσους συνετέλεσαν στην κατάκτηση και αυτού του πρωταθλήματος.