Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2014

Μπάσκετ Α1: Αλάβωτος στην Πάτρα ο ΠΑΟΚ

Την τρίτη διαδοχική νίκη στην Α1 σημείωσε ο ΠΑΟΚ, που επιβλήθηκε στο κλειστό της Περιβόλας με 81-77 του γηπεδούχου Απόλλωνα Πατρών, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε την πρωτοπορία στο σκορ από την έναρξη της αναμέτρησης φτάνοντας στο 15-10, αλλά με επιμέρους 9-2 ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο δεκάλεπτο 19-15.

Το ποσοστό ευστοχίας των γηπεδούχων έπεσε όμως στη β΄ περίοδο και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 33-24 χάρις, κυρίως, στους Χαραλαμπίδη και Τσαϊρέλη, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +13 (45-32).

Το αχαϊκό συγκρότημα ξεκίνησε στην επανάληψη με εμφανή διάθεση για… μάχη. Με επιμέρους σκορ ο Απόλλωνας μείωσε στους επτά (44-51) και λίγο αργότερα στους πέντε (57-62), ενώ μια «έκρηξη» απέφερε ένα 13-0 και ανέκτησε το προβάδισμα (70-67). Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο ΠΑΟΚ προηγούνταν με 75-73. Από εκείνο το σημείο το ματς πήγε σε συνεχείς βολές, με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να διατηρούν πάντως την ψυχραιμία τους και να φτάνουν στη νίκη.