Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2010

Έξι στα έξι ο Ολυμπιακός

Την έκτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια της Α1 στο μπάσκετ πέτυχε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να φορτσάρουν επικράτησαν στη Λαμία του Πανελληνίου με 92-65, υποχρεώνοντας την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου στην 5η φετινή της ήττα.
Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς από τα πρώτα λεπτά έδειξαν ποίος είναι αφεντικό στο παρκέ και προηγήθηκαν 32-17 στο πρώτο δεκάλεπτο. Με κορυφαίους τους Σπανούλη, Παπανικολάου και Μαυροκεφαλίδη, ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους «ολυμπιονίκες» που παρά την ευστοχία τους δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο δεύτερη περίοδο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αμυντικά και άρχισε να αυξάνει τη διαφορά, ενώ ο Πανελλήνιος έδειχνε ότι δεν μπορούσε να παρακολουθήσει το ρυθμό των «ερυθρόλευκων». Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να φθάνει σε άνετη νίκη με 92-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-32, 41-56, 53-75, 65-92

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 4, Παπαμακάριος 8 (2), Μπέιλι 12 (1), Καλαϊτζής 9 (1), Κράμπενχοφτ 2, Καραθανάσης 2, Σκλάβος 5, Ούντριχ 10, Μπράουν 2, Οστοϊτς 9, Κομποδιέτας, Τσακαλέρης 2
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 2, Νεστέροβιτς 10, Γκόρντον 2, Σπανούλης 12 (1τρ., 9ασ.), Μπουρούσης 10, Κέσελι 3, Μαυροκεφαλίδης