Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2010

Έπιασε κορυφή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε (2-0) της Γουίγκαν στο «Ολντ Τράφορντ» και σε συνδυασμό με την ήττα της Τσέλσι στο Μπέρμιγχαμ, την έπιασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Με εννέα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η Γουίγκαν, ενώ η Τσέλσι έχασε για 3η φορά στα τέσσερα τελευταία ματς.
Οι «κόκκινοι διάβολοι» με τον Γουέιν Ρούνεϊ να επανεμφανίζεται στην ενδεκάδα μετά από ενάμισι μήνα ταλαιπωρήθηκαν να κάμψουν την αντίσταση της μαχητικής Γουίγκαν. Το σκορ άνοιξε στην εκπνοή του ημιχρόνου με κεφαλιά ο Εβρά. Η Γουίγκαν στο 59’ έμεινε με δέκα (δεύτερη κίτρινη ο Αλκάζαρ) και στο 61’ με εννέα (απευθείας κόκκινη ο Ρονταλένγκα) και στη συνέχεια το έργο της ομάδας του σερ Άλεξ έγινε περισσότερο εύκολο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 77’ ο Ερνάντες.

Η Τσέλσι γνώρισε νέα ήττα, τούτη τη φορά στο Μπέρμιγχαμ από την τοπική ομώνυμη ομάδα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 17ο λεπτό ο Μπόγιερ, υποχρεώνοντας την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι στην 4η φετινή της ήττα. Νωρίτερα η Τότεναμ νίκησε (3-2) την Άρσεναλ στο «Έμιρεϊτς» στο 147ο λονδρέζικο ντέρμπι.

Η βαθμολογία στην κορυφή: Τσέλσι 28, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 28, Άρσεναλ 26, Μπόλτον 22, Μάντσεστερ Σίτι 22, Τότεναμ 22, Σάντερλαντ 19, Στόουκ 19.

Aποτελέσματα και σκόρερ της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Άρσεναλ-Τότεναμ 2-3
(9’ Νασρί, 27’ Σαμάκ - 50’ Μπέιλ, 67’ πεν. Φαν ντερ Φάαρτ, 85’ Καμπούλ)
Γουέστ Μπρομ- Στόουκ 0-3 (55’ πεν. Εθέρινγκτον, 85’ πεν., 93’ Γουόλτερς)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- Γουίγκαν 2-0 (45’ Εβρά, 77’ Ερνάντες)
Μπέρμιγχαμ-Τσέλσι 1-0 (17’ Μπόγιερ)
Μπλάκπουλ-Γουλβς 2-1 (3’ Βάρνι, 44’ Χέργουντ - 86’ Ντόιλ)
Μπόλτον-Νιούκαστλ 5-1 (18’, 91’ πεν. Ντέιβις, 39’ Λι, 50’, 72’ Ελμάντερ - 52’ Κάρολ)