Δευτέρα 22 Νοεμβρίου 2010

Μεγάλη νίκη-ανατροπή της Ατλέτικο

Μπορεί να βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να πάρει σπουδαίο “διπλό” από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο “Ανοέτα”. Για άλλη μία φορά για τους “ροχιμπλάνκος” μίλησαν τα μεγάλα της αστέρια, ο Ντιέγκο Φορλάν και ο Κουν Αγουέρο.

Αρχικά ο Ουρουγουανός ισοφάρισε το γκολ του Χοσέμπα Γιορέντε και αργότερα, με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά, ο Αγουέρο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να ξαναμπαίνουν στο ματς με τον Ρίβας να μειώνει, όμως στις καθυστερήσεις (και ενώ όλη η Σαραγόσα είχε ανέβει μπροστά για να πιέσει), ο Σιμάο Σαμπρόζα έδωσε τη χαριστική βολή.

Εξίσου μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε η Μαγιόρκα. Οι “νησιώτες” νίκησαν 2-1 τη Σεβίλλη στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” και ανέβηκαν στην 8η θέση της βαθμολογίας. Άξιοι της μοίρας τους οι γηπεδούχοι, που κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 88', αλλά ηττήθηκαν με το γκολ του Ουεμπό δύο λεπτά αργότερα.

Η βαθμολογία στην κορυφή: Ρεάλ Μαδρίτης 32, Μπαρτσελόνα 31, Βιγιαρεάλ 24, Εσπανιόλ 22, Βαλένθια 21, Ατλέτικο Μαδρίτης 20, Σεβίλλη 20, Μαγιόρκα 18.

Aποτελέσματα και σκόρερ της 12ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Βιγιαρεάλ-Βαλένθια 1-1 (73' Ρόσι-21' Αντούριθ)
Αλμερία-Μπαρτσελόνα 0-8 (17’, 37’, 67’ Μέσι, 19’ Ινιέστα, 27’ αυτ. Ακασιέτε, 35’ Πέδρο, 62’, 73’ Μπόγιαν)
Ρεάλ Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο 5-1 (19' Ιγκουαίν, 30', 62', 92' πεν. Ρονάλντο, 57' πεν. Σέρχιο Ράμος-40' Γιορέντε)

Κυριακή

Εσπανιόλ-Έρκουλες 3-0 (15’ Βερντού, 81’ πεν. Οσβάλντο, 90’ πεν. Γκαρσία)
Λα Κορούνια-Μάλαγα 3-0 (22’ πεν. Αντριάν, 30’ Κολότο, 83’ Αλβάρες)
Λεβάντε-Σανταντέρ 3-1 (24’, 47’ Καϊσέδο, 43’ Στουάνι – 88’ Λασέν)
Οσασούνα-Σπόρτινγκ Χιχόν 1-0 (54’ Μασούντ)
Σεβίλλη-Μαγιόρκα 1-2 (88’ Φαμπιάνο – 36’ Περέιρα, 90’ Ουεμπό)
Σοσιεδάδ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-4 (12’ Γιορέντε, 86’ Ρίβας - 71’ Φορλάν, 79’, 82’ Αγουέρο, 90'+5' Σιμάο)