Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2010

Ο Μπλάνκο «εκτέλεσε» στο τέλος τον Ολυμπιακό

Έχασε πέναλτι στο 57' ο Ντουντού
Στην εκπνοή του αγώνα “χτύπησε” ο Ίσμαελ Μπλάνκο και η ΑΕΚ πανηγύρισε μεγάλη νίκη (1-0) επί του Ολυμπιακού στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Η ΑΕΚ μείωσε στους 8 βαθμούς τη διαφορά από τον Ολυμπιακό που έχασε πέναλτι (άουτ) στο 57' με τον Ντουντού.
Το φιλμ του αγώνα

15' Σέντρα σουτ του Γιάχιτς από δεξιά, απέκρουσε σωτήρια ο Πάρντο
20' Ο Μιραλάς στο πρώτο σουτ του Ολυμπιακού, μπλόκαρε ο Αραμπατζής.
22' Αποχωρεί με πρόβλημα στον δεξιό προσαγωγό ο Ριέρα. Στη θέση του ο Ιμπαγάσα
33' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ντέρμπι, με τον Μιραλάς να φεύγει (από πάσα του Ρόμενταλ) στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, τετ-α-τετ με τον Αραμπατζή που μπλόκαρε το σκαφτό πλασέ του Βέλγου
34' Σέντρα του Μάκου, κεφαλιά - άουτ του Λυμπερόπουλου
45' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ, με τη σέντρα του Γιάχιτς, κεφαλιά του Λεονάνρντο και την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ
48' Σέντρα του Ρόμενταλ, ο Αραμπατζής έδιωξε με γροθιές μπροστά από τον Πάντελιτς που καραδοκούσε
52' Εξαιρετικά μπαλιά του Ιμπαγάσα στον Μιραλάς, που από αριστερά έκανε το γύρισμα και έκοψε την τελευταία στιγμή ο Γιάχιτς

57' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Ντουντού εκτέλεσε άουτ. Το κέρδισε ο Πάντελιτς, τον οποίο τράβηξε από τη φανέλα στη μεγάλη περιοχή ο Λεονάρντο
78' Ο Μοντέστο έκανε φάουλ έξω από την περιοχή στον Λυμπερόπουλο, ο διαιτητής δεν δείχνει δεύτερη κίτρινη στον Γάλλο
79' Καλό σουτ του Μπλάνκο, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ
84' Δυνατό σουτ του Χόλεμπας, σωτήρια απόκρουση του Αραμπατζή
90' ΓΚΟΛ (1-0): Καταπληκτική ενέργεια του Ντιόπ από αριστερά, πέρασε τον Ντουντού και πρόσφερε έτοιμο γκολ στον Μπλάνκο που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
94' Μεγάλη ευκαιρία του Πάντελιτς, τετ-α-τετ με Αραμπατζή, σουτ ψηλά άουτ

ΣΚΟΡΕΡ: 90' Μπλάνκο
ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ: 57' Ντουντού (άουτ)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καράμπελας, Λεονάρντο, Ντιόπ - Μοϊσές, Μοντέστο

AΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αραμπατζής, Γιάχιτς, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Μάκος (78' Γκερέιρο), Γκέντσογλου, Λεονάρντο, Μπερνς (58' Μπλάνκο), Σκόκο (72' Ντιόπ), Λυμπερόπουλος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μοντέστο, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος, Ποτουρίδης, Μοϊσές, Ντουντού, Ριέρα (22' Ιμπαγάσα), Ρόμενταλ (85' Φετφατζίδης), Φουστέρ (46' Πάντελιτς), Μιραλάς

Ο Μαύρος

Δέκα λεπτά πριν την έναρξη του ντέρμπι, η ΑΕΚ βράβευσε τον Θωμά Μαύρο για την προσφορά του στην ομάδα. Από τα μάτριξ του ΟΑΚΑ προβλήθηκαν στιγμιότυπα με γκολ και μεγάλες στιγμές του παλαίμαχου άσου, πρώτου σκόρερ όλων των εποχών στην Α' Εθνική με 260 γκολ σε 501 ματς. Ο Σταύρος Αδαμίδης του παρέδωσε μια πλακέτα και σε κάδρο μια μεγάλη φανέλα της ΑΕΚ με το Νο 11 και το όνομά του. Ο κόσμος της ΑΕΚ φώναζε ρυθμικά το γνωστό σύνθημα "ποιος, ποιος, ποιος, ο Μαύρος ο Θεός" και ο μεγάλος άσος, με το χέρι στην καρδιά του, έστελνε φιλιά στους φιλάθλους.