Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2010

Τρίτωσε το...καλό για τον ΠΑΟ

Την 3η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 μπάσκετ πέτυχε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας άνετα του Περιστερίου στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 89-66. Οι «πράσινοι» μετά την επιτυχία τους μοιράζονται την κορυφή με τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ορεξάτος τον αγώνα και προηγήθηκε 13-4 στο 7’ και 17-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια με ένα σερί 8-0 ξέφυγε 25-12, ενώ το Περιστέρι αδυνατούσε να παρακολουθήσει το ρυθμό των «πράσινων», ωστόσο μείωσε τη διαφορά και στη λήξη του ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 43-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του σε υψηλό επίπεδο και ξέφυγε με 72-47 «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Στην τελευταία περίοδο το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με το «τριφύλλι» να φθάνει σε άνετη νίκη με 89-66

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 43-32, 72-47, 89-66.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 24 (4), Περπέρογλου 7 (1), Μπατίστ 4, Φώτσης 7, Σάτο 5 (1), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 6 (2), Βουγιούκας 11, Καλάθης 11 (1), Καραμαλέγκος, Καϊμακόγλου 11, Μαραγκός.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 11 (3), Κινγκ 2, Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 11 (3), Σκοτ 20