Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2010

Κέρδισε το ντέρμπι του μπάσκετ ο Άρης

Ο Άρης κέρδισε στο Αλεξάνδρειο στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης τον ΠΑΟΚ με 81-68 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στην Α1.

Οι «κίτρινοι» που έφθασαν τους πέντε βαθμούς, υποχρέωσαν τον «δικέφαλο» στη δεύτερη φετινή του ήττα.

Ο Άρης ξεκίνησε αποφασιστικά το ντέρμπι και προηγήθηκε 12-4, όμως ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 18-18. Οι «κίτρινοι» στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πήραν προβάδισμα επτά πόντων, όμως ο «δικέφαλος» κατάφερε να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά με 31-30 στο 16’, αλλά ο Άρης με ένα ξέσπασμα προηγήθηκε στη λήξη του ημιχρόνου με 5 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης επέβαλε το ρυθμό του, ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει και οι «κίτρινοι» ξέφυγαν με 60-44. Στην τελευταία περίοδο Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν στο 33’ σε 65-52, όμως ένα ξέσπασμα του Άρη στη συνέχεια έκρινε το ντέρμπι και οι γηπεδούχοι έφθασαν σε άνετη νίκη με 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-34, 60-44, 81-68.

ΑΡΗΣ (Σαρόν Ντρούκερ): Πιρς 5 (1), Ντάνστον 8, Ταπούτος 22 (3), Τάκερ 17, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 8, Χαραλαμπίδης 4, Κουμπούρας 5, Μπορόβνιακ 8, Σλούκας 4.
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 18 (2), ΜακΓκράθ 20 (3), Αποστολίδης, Δέδας, Ντόζιερ 11 (1), Γκρέι 5 (1), Παπαδόπουλος 6, Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 8 (1).