Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2012

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο μεταξύ τους 0-0 Κέρκυρα και Αστέρας Τρίπολης.

Αν και οι δυο ομάδες έδειξαν διάθεση να προσφέρουν θέαμα και κατά διαστήματα έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, το μηδέν έμεινε μέχρι το τέλος στο νησί των Φαιάκων χωρίς να υπάρξουν πολλές φάσεις για γκολ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι, όμως όσο άντεχαν οι Αρκάδες στην πίεσή τους, τόσο μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση αποκτούσαν, με αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου μέρους ο έλεγχος του αγώνα να έχει περάσει στα πόδια των φιλοξενούμενων.

Ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει και στην επανάληψη, με την άμυνα της Κέρκυρας να περνάει στιγμές σκληρής πολιορκίας, αλλά να αντέχει. Προς το τέλος οι Φαίακες πήραν ξανά τα ηνία και πίεσαν για το γκολ, δίχως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σολάκης θα μπορούσε να είχε δώσει τη νίκη στην ομάδα της Τρίπολης, αλλά ο Γκαλίνοβιτς αντέδρασε σωστά στο σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή.