Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2010

Πρέμιερ Λιγκ: Λύτρωση στο 93’ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ο Παρκ (αριστερά στη ΦΩΤΟ) λύτρωσε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 93ο λεπτό καθώς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα σε βάρος της Γουλβς στο «Ολντ Τράφορντ» και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 2-1 και στη δεύτερη θέση, με δύο βαθμούς λιγότερους από την Τσέλσι.
Οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγήθηκαν με τον Νοτιοκορεάτη μεσοεπιθετικό στην εκπνοή του ημιχρόνου, όμως ισοφαρίστηκαν στο 66ο λεπτό με γκολ του Έμπανς Μπλέικ και βρέθηκαν απέναντι σε βαθμολογική απώλεια.

Η Τότεναμ μόλις τέσσερις ημέρες μετά το 3-1 σε βάρος της Ίντερ για το Τσάμπιονς Λιγκ, γνώρισε βαριά ήττα στο «Ρίμποκ» από την Μπόλτον με 4-2.
Η βαθμολογία στην κορυφή: Τσέλσι 25, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 23, Άρσεναλ 20, Μάντσεστερ Σίτι μ17, Μπόλτον 15, Τότεναμ 15, Σάντερλαντ 15, Γουέστ Μπρόμιτς 15.

Αποτελέσματα και σκόρερ της 11ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπόλτον-Τότεναμ 4-2 (31’, 76’ πεν. Ντέιβις, 56’ Στέινσον, 90+4’ Πετρόφ-79’ Χάτον, 87’ Παβλιουτσένκο)
Σάντερλαντ-Στόουκ 2-0 (9’,86’ Ασαμόα)
Φούλαμ-Άστον Βίλα 1-1 (90’ Χάνγκελαντ-41’ Άλμπρινγκτον)
Μάντσεστερ Γ.- Γουλβς 2-1 (45’ , 93’ Παρκ-66’ Έμπανς Μπλέικ)
Μπέρμιγχαμ- Γουέστ Χαμ 2-2 (64’ Ζερόμ, 73’ Ρίτζγουελ-48’ Πικιόν, 58’ Μπεχράμι)
Μπλάκμπερν-Γουίγκαν 2-1 (58’ Πέντερσεν, 67’ Ρόμπερτς-74’ Ενζόγκμπια)
Μπλάκπουλ-Έβερτον 2-2 (10’ Ίερντλεϊ, 48’ Βόγκαν-13’ Κέιχιλ, 50’ Κόλεμαν)