Δευτέρα 15 Νοεμβρίου 2010

Επέστρεψε στις νίκες το Περιστέρι

Στις νίκες επέστρεψε το Περιστέρι επικρατώντας στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» του Ηρακλή με 69-53, στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική της Α1 στο μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν την έδρα τους σημειώνοντας τη δεύτερη επιτυχία σε ισάριθμους αγώνες.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησε καλά τον αγώνα, έπαιξε πιεστική άμυνα, επέβαλε το ρυθμό της και από την αρχή έδειξε ότι θα ήταν το αφεντικό. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Περιστεριώτες να προηγούνται με 27-9. Στη δεύτερη περίοδο ο Ηρακλής βελτιώθηκε αισθητά και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 9 πόντους και στο ξεκίνημα της τρίτης σε 8. Όμως ένα σερί 9-0 των γηπεδούχων με τρίποντα των Παπανικολάου, Σκοτ και Μάντζαρη, ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 51-34 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +15 για το Περιστέρι. Στη συνέχεια οι Περιστεριώτες με καλή άμυνα δεν επέτρεψαν στους Θεσσαλονικείς να τους πλησιάσουν απειλητικά στο σκορ και έφθασαν σε άνετη νίκη με 69-53.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 39-30, 57-42, 69-53.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 15 (2), Κινγκ 16 (2), Παπανικολάου 10 (2), Α. Μάντζαρης, Σκοτ 11 (3), Τσιάκος 4, Πέτρουλας, Σένσλεϊ 7 (1), Λούμπι 4, Μότσνικ 2.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Έβερετ 10 (1), Δεμερτζής 5 (1), Παπανικολόπουλος 11 (1), Αγγελακόπουλος, Λιούις 17, Πέτροβιτς 5, Δέσπος, Εϊτουταβίτσιους 3 (1), Λαμπρόπουλος 2. ENET.GR