Δευτέρα 15 Νοεμβρίου 2010

Νίκη-ανατροπή στο τελευταίο ημίωρο ο ΟΦΗ

Με δύο γκολ του Μαρκ Γκουεΐ, ο ΟΦΗ στο Ηράκλειο επικράτησε (2-1) της Δόξας ανατρέποντας το σε βάρος του σκορ και πέτυχε την έκτη σερί νίκη του με τον Νίκο Αναστόπουλο στον πάγκο. Παράλληλα διατηρήθηκε 2ος στη βαθμολογία πίσω από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η Βέροια στην Καρδίτσα με γκολ στο 92ο λεπτό κέρδισε 3-2 την Αναγέννηση, ενώ ο Λεβαδειακός απέσπασε ισοπαλία (1-1) από τον Εθνικό.

Στο «Θόδωρος Βαρδινογιάννης» ο ΟΦΗ είδε το… χάρο με τα μάτια του. Η Δόξα άνοιξε το σκορ στο 60’ με τον Μαρκόφσκι, ο οποίος παραβίασε για πρώτη φορά την εστία των Κρητικών στην έδρα τους στο φετινό πρωτάθλημα. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπούρμπου από τον Χατζηπαντελίδη το οποίο αξιοποίησε ο Γκουεΐ. Ο φορ από την Ακτή Ελεφαντοστού στο 76’ πέτυχε το τελικό 2-1, φθάνοντας τα πέντε γκολ τη φετινή σεζόν.

Η Βέροια στην Καρδίτσα σημείωσε την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη της, σε ένα ματς-θρίλερ όπου επιβλήθηκε της Αναγέννησης με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 με γκολ του Γάλλου Καλί (14’, 20’), όμως η Αναγέννηση ισοφάρισε με τέρματα του Βραζιλιάνου Ραονέ (35’) και του Αθανασιάδη (51’). Στο 80’ οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι (ο Καντιμοίρης απέκρουσε το χτύπημα του Ροντρίγκο) και στο 92’ η Βέροια πήρε τη νίκη με γκολ του Σαϊτιώτη.

Αποτελέσματα και σκόρερ της 9ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Παναιτωλικός-Εθνικός Αστέρας 2-0 (40’ Καούνος, 83’ Θεοδωρίδης)
Καλλιθέα-ΠΑΣ Γιάννινα 0-3 (71’ Κώτσιος, 75’ πεν., 80’ Μπακαγιόκο)
Πανθρακικός-Θρασύβουλος 1-0 (87’ Παπουλής)
Ιωνικός-Πιερικός 2-1 (1’ Ντε Φαρία, 85’ Τσιμικλής - 39’ Γιαζιτζόγλου)
Διαγόρας-Αγροτικός Αστέρας 2-2 (29’ Πουλόπουλος, 44’ Ταραχούλσκι - 7’ Στεφανίδης, 90’ Σκλιοπίδης)
Ηλιούπολη-Τρίκαλα 2-0 (19’ Νικολόπουλος, 90’ Θάνος)

Δευτέρα

Αναγέννηση Καρδίτσας-Βέροια 2-3 (35’ Ραονέ, 51’ Αθανασιάδης-14’, 20’ Καλί, 92’ Σαïτιώτης)
ΟΦΗ-Δόξα Δράμας 2-1 (64’, 76’ Γκουεΐ-60’ Μαρκόφσκι)
Εθνικός-Λεβαδειακός 1-1 (72’ Χανιώτης-90’ Ναπολεόνι). ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ