Κυριακή 2 Μαρτίου 2014

Μπάσκετ Α1: Κανένα πρόβλημα για Παναθηναϊκό με Άρη

O Zach Wright του Παναθηναϊκού (Κ) σκοράρει κατά την διάρκεια του αγώνα Παναθηναϊκός - Άρης για την 20η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ.

Επιτυχιών συνέχεια στην Α1 για τον Παναθηναϊκό, που μετά τον τελικό του Κυπέλλου νίκησε και για το πρωτάθλημα τον Άρη, αυτή τη φορά με 71-59 στο ΟΑΚΑ, καταγράφοντας τη 19η συνεχή νίκη σε σύνολο 20 αγώνων στη διοργάνωση.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 8-2 στο 3΄ αλλά η μακεδονική ομάδα αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 12-2 πέρασε με 14-10 στο 7΄. Οι παίκτες του Πεδουλάκη, με τη σειρά τους, έτρεξαν σερί 8-0 ανακτώντας την πρωτοπορία (18-14), δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» πάτησε... γκάζι και με τρίποντο του Γιάνκοβιτς απέκτησε διψήφιο προβάδισμα στο 13΄ (30-20), ενώ ο ίδιος παίκτης, με κάρφωμα λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, έφερε τον Παναθηναϊκό στο +16 (44-28).

Ο Μπράμος με τρίποντο στο 23΄ έδωσε προβάδισμα 20 πόντων στους γηπεδούχους (50-30), ο Ράιτ τους έφερε στο +24 (54-30), ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» στο +20 (60-40), με αποτέλεσμα το υπόλοιπο του αγώνα να μετατραπεί σε τυπική διαδικασία και τον Παναθηναϊκό να παίρνει ακόμη μια νίκη στο πρωτάθλημα.