Σάββατο 2 Οκτωβρίου 2010

Μουντοσμπάσκετ γυναικών: Στην 11η θέση η Ελλάδα

Την 11η θέση κατέκτησε η Εθνική γυναικών στην παρθενική της συμμετοχή στο Μουντομπάσκετ της Τσεχίας, μετά τη νίκη της επί του Καναδά με 71-55 στο Κάρλοβι Βάρι. Οι παίκτριες του Κώστα Μίσσα με κορυφαία την Τούλα Καλέντζου (πέτυχε 21 πόντους) επικράτησαν άνετα και διατήρησαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Τούλα Καλέντζου

Η υπεροχή των Ελληνίδων φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο καθώς προηγήθηκαν 21-9 χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερες δυσκολίες, ενώ η λήξη του ημιχρόνου τις βρήκε μπροστά στο σκορ με 32-21. Στην τρίτη περίοδο οι Καναδέζες προσπάθησαν να μειώσουν και πλησίασαν στους επτά πόντους, όμως στη συνέχεια η Ελλάδα επέβαλε ολοκληρωτικά το ρυθμό της και έφθασε σε άνετη νίκη με 71-55.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 32-21, 45-38, 71-55.

ΕΛΛΑΔΑ: Καλέντζου 21 (5), Σπανού, Δημητράκου 9, Χατζηνικολάου 5, Καλτσίδου 19, Μάλτση 9 (1), Παπαμιχαήλ 8, Λύμουρα, Σωτηρίου, Σταυρίδου, Σούλις.
ΚΑΝΑΔΑΣ: Φίλιπς 19, Γκάμπριελ 7, Σαπντελέιν 5 (1), Παϊλιπέιτις 5 (1), Σμιθ 11 (1), Μπέκερινγκ 2, Ατσόνβα 3, Τέιταμ, Όμπρι 3, Άνταμς.