Κυριακή 3 Οκτωβρίου 2010

Μπάσκετ Κύπελλο Ελλάδας: Ο Ίκαρος πέταξε έξω τον Πανιώνιο

Τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του πέτυχε ο Ίκαρος Καλλιθέας, καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας του Πανιώνιου με 77-66 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, μαζί με τους Άρη, Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, Μαρούσι, Πανελλήνιο, ΠΑΟΚ και Κολοσσό Ρόδου περιμένει την κλήρωση της Τετάρτης.

Η νεοφώτιστη στην Α1 ομάδα είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, σωστές επιλογές, ευστοχία και κυρίως έδειξε ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Ο Ίκαρος από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις του και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-16. Ο Πανιώνος στη δεύτερη περίοδο γύρισε το ματς και η λήξη του ημιχρόνου τον βρήκε να προηγείται με 35-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ίκαρος με καλή άμυνα κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 54-51. Στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του, πλησίασε στο σκορ 3’ πριν από τη λήξη, όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ψυχραιμία και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-32, 51-54, 66-77.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάρκοβιτς): Αθανασούλας 5 (1), Γιάνκοβιτς, Τσιάρας 10 (3), Ελονού 12, ΜακΛάουντ 10, Ιωάννου 2, Μπατής 12 (1), Σαρικόπουλος 2, Παραγυιός 8, Αθηναίου 5.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Λυκογιάννης): Αγαδάκος 12 (5 ριμπ.), Φαλέκας 2, Τόμπσον 19 (9/10 βολ., 5/5 διπ., 5 ριμπ., 2 ασ.) Καλαμπόκης 14 (8/8 βολ., 3/5 διπ.), Κάρολ 5 (1), Κερασοβίτης 2, Κράσιτς, Καράμπουλας 8, Πετροδημόπουλος 4, Πολυτάρχου 3 (1), Τζέικομπσον 8, Κατούφας.