Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014

Ηλυσιακός - ΚΑΟΔ 70-74

Οι βολές που έβαλε ο Μπράουν και... αυτές που δεν έβαλε ο Πίγκραμ έκριναν το 70-74 του ΚΑΟΔ στα Ιλίσια, επί του Ηλυσιακού, για την 18η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Τζέι Κόβαν Μπράουν ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΚΑΟΔ, στην επίσκεψη στα Ιλίσια. Κάτι που μπορεί και να μην έλεγε και τίποτα αν δεν ευστοχούσε στις βολές, στα τελευταία δευτερόλεπτα. Το έκανε και έδειξε το δρόμο για το 70-74 επί του Ηλυσιακού. Οι Ιλισιώτες μπαίνουν πια σε σοβαρές περιπέτειες. Καθοριστικές για την εξέλιξη της ιστορίας, ήταν οι χαμένες βολές του Κόρτνι Πίγκραμ.

Ο Πίγκραμ τελείωσε ως πρώτος σκόρερ του ματς (με 23π.), αλλά αστόχησε την ώρα της κρίσης, από τη γραμμή των βολών. Κάτι που δεν έκανε ο Μπράουν και έσωσε την παρτίδα για τον ΚΑΟΔ. Αν ωστόσο, δεν ήταν ο Βον του πρώτου ημιχρόνου (τελείωσε με 15π., 9 ριμπ., 2 τάπες και μόλις 1 λάθος σε 25.54''), ό,τι και αν γινόταν στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν θα είχε σημασία.

Η πρώτη περίοδος ήταν μοιρασμένη, με τις ομάδες να έχουν περίπου τους ίδιους αριθμούς σε όλους τους τομείς και τον Πίγκραμ να 'χει φτάσει τους 11 πόντους, έως το 21-19 του 10', ενώ ο Βον είχε δώσει στους Δραμινούς 7.

Ο Μάρκοβιτς έκανε τρεις τις αλλαγές χεριών στο προβάδισμα, με το τρίποντο που σκόραρε στην εκκίνηση της β' περιόδου (21-22), όταν ο ΚΑΟΔ έφτασε στο 25-30 (13.10) και στο 30-35, με τον Βον να κάνει 14 τους πόντους του, στο 17.20''. Τι ακολούθησε; Ένα 8-0 των γηπεδούχων και το 38-35 στο ημίχρονο. Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε τον Πίνγκραμ να φτάνει τους 18π., 10/15 βολές, 2/6 διπ. και 1/3 τριπ. για τον Ηλυσιακό, μαζί και 7 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/3 βολές, 5/16 διπ. και 1/5 τριπ.

Ο Ηλυσιακός είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα του γ' δεκαλέπτου, αλλά δεν ήταν τέτοιο που να του επιτρέψει να ανασάνει ελεύθερα. Όταν προστέθηκε ο Στίγκερς στην εξίσωση του ΚΑΟΔ (την είχαν αναλάβει κυρίως οι Βον και Μπράουν, με τον τελευταίο να φτάνει τους 14π. στο σύνολο και τους 10 στην περίοδο όταν "έφτιαξε" το 47-46), οι παίκτες του Μάρκοβιτς ανέκτησαν το προβάδισμα (52-53) και... κατ' αυτόν τον τρόπο "έκλεισαν" την τρίτη περίοδο (55-57). Αν οι Δραμινοί ήταν λίγο πιο εύστοχοι στις βολές (από το 4/11 στην γ' πράξη), ενδεχομένως να είχαν χτίσει κάτι καλύτερο. Κάτι ανάλογο ισχύει και για το αν είχαν οι Ιλισιώτες κάτι καλύτερο από τα 3/9 διπ.

Η τελευταία πράξη ήταν λίγο... άδεια, αν σκεφτείτε πως στο 35' το σκορ ήταν 60-63, με τον Αντωνάκη να σκοράρει σε εκείνο το σημείο το πρώτο εντός παιδιάς του Ηλυσιακού, ενώ μεσολάβησαν 4 πόντοι του Τζόουνς και 2 του Μπράουν, για τον ΚΑΟΔ. Με πέντε σερί πόντους του Χατζή, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου (65-63). Σαφέστατα και τίποτα δεν είχε κριθεί. Ο Μπράουν έκανε 8 τις ισοπαλίες στο 68-68 (38'), με τον Στίγκερς να κάνει επτά τις εναλλαγές χεριών στο προβάδισμα (68-71) και τον Μπράουν να ευστοχεί σε κρίσιμες βολές (70-73), κάτι που δεν έκανε ο Πίγκραμ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 38-35, 55-57, 70-74.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 2, Φακόπουλος 4, Αντωνάκης 8 (6 ριμπ.), Χατζής 7, Δορκοφίκης 7, Στέφενς 4 (9 ριμπ.), Ιωάννου 3, ΕμΜποντζ 12 (7 ριμπ.), Πίγκραμ 23.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 5, Τζόουνς 17, Στίγκερς 4, Μπράουν 21 (4 ασίστ), Βον 15 (9 ριμπ.), Μάρκοβιτς 7 (11 ριμπ.), Σπυρίδωνος, Μπάβτσιτς 2, Ζάρας 3, Μπένας.