Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014

Ίκαρος - Τρίκαλα 81-74

Το ντεμπούτο του Θανάση Γιαπλέ στον πάγκο του Ικάρου συνοδεύτηκε από την πρώτη νίκη των ουραγών της βαθμολογίας μετά από 4 παιχνίδια, με 81-74 απέναντι στα Τρίκαλα για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Παιχνίδι δύο ημιχρόνων, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά, να αξιοποιούν την κυριαρχία τους στα τρίποντα (3 περισσότερα στο 1ο ημίχρονο) και τα λάθη των γηπεδούχων (11-4 στο ίδιο χρονικό διάστημα) και να παίρνουν διψήφια διαφορά.

Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν στην ανάπαυλα και "πλήρωσαν" τους "νεοφώτιστους" με το ίδιο νόμισμα. Εκτέλεση έξω από τη γραμμή του τριπόντου, με πρωταγωνιστές τους Άντονι Ρόμπερσον και Ράιαν Ρίτσαρντς και με ένα εντυπωσιακό 31-12 στην 3η περίοδο, ήρθαν τα πάνω κάτω. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους, παρότι οι Θεσσαλοί μείωσαν στους 3 (76-73) μόλις 2 λεπτά πριν από τη λήξη.

Όλα έδειχναν καταστροφή για τον Ίκαρο, που έμοιαζε να χάνει εντός έδρας από μία ομάδα με ίδιους στόχους. Στο ημίχρονο, οι φωνές (;), οδηγίες (;), αλλαγές (;) του Θανάση Γιαπλέ έφεραν την ανατροπή. Τέρμα τα ανόητα λάθη και οι... ασίστ στον αντίπαλο. Τα ριμπαόυντ έφερναν διαρκή ανανέωση επιθέσεων και από τη στιγμή που τα Τρίκαλα δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στο ίδιο τέμπο, ήρθαν τα πάνω κάτω και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο. Ο Ίκαρος είναι "ζωντανός", τα Τρίκαλα δεν μπορούν να επαναπαυτούν.

Ίκαρος: Στέρναντ 11 (1), Ρόμπερσον 16 (4), Γούντολ 2, Άσκα 13 (9ρ.), Σάτον 9 (8ρ., 5ασ.), Γκαγκαλούδης 14 (6ασ., 7λ.), Σπανός, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 16 (4τρ., 12ρ.)

Τρίκαλα: Έβανς 19 (3), Περούνιτσιτς 12 (4), Γιούινγκ 11 (6ρ.), Γιαννακίδης 1, Πέτροβιτς 9 (3), Πορίνι (9ασ.), Σαπ 9, Δεληγιάννης, Ματαλόν, Πάνος 12, Νικολόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-42, 63-54, 81-74