Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014

Κολοσσός - Πανελευσινιακός 67-57

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Κολοσσό, ο οποίος χάρη στο 67-57 έφτασε τις επτά νίκες και άφησε πίσω του τον Πανελευσινιακό.

Ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Πανελευσινιακού και να σημειώσει την έβδομη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφεραν να φτάσουν στο εντός έδρας θετικό αποτέλεσμα.

Ο Χριστόφορος Στεφανίδης τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους (6/8 βολές, 4/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα), πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση για τον Κολοσσό Ρόδου.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, καθώς καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει. Ο Σμιθ έκανε το 8-4 για τον Κολοσσό, ενώ ο Παπαμακάριος μείωσε σε 8-7 στο έβδομο λεπτό του ματς. Ο Κόμματος σημείωσε το 11-7 για τον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί" και ο Τζόουνς με δύο εύστοχες βολές έφερε τους φιλοξενούμενους στο καλάθι (11-9). Ο Νάτζφεϊ πέτυχε το 13-11, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

Στην δεύτερη περίοδο, τα πράγματα δεν άλλαξαν ο Φαγιέ με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 15-14 και ο Τζόουνς έκανε το 15-16 για τον Πανελευσινιακό στο 12'. Ο Φαγιέ έκανε το 17-18, με τον Σμιθ να ισοφαρίζει σε 19-19 στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σμιθ πέτυχε το 21-19 και ο Τζόουνς με κάρφωμα ισοφάρισε σε 21-21. Ο Κολοσσός συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, για να κλείσει το ημίχρονο με 28-25.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο, έπειτα από μία εξαιρετική περίοδο στο 51-36. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Πανελευσινιακός προσπάθησε, όμως δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 67-57.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 28-25, 51-36, 67-57.

Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνίου 6, Τσαρ 9(3), Γεωργαλής 1, Κόμματος 7(1), Σμιθ 15, Στεφανίδης 17(1), Σίμπσον, Τσάμης 2, Όσμπι 8, Νάτζφεϊ 2.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 6(2), Αράπης 1, Τζόουνς 17, Μαγκουνής, Φαγιέ 25(2), Φίσερ 2, Τέρνερ 4, Μάντζαρης, Αβραμίδης.