Σάββατο 8 Μαρτίου 2014

VIDEO - ΝΒΑ: Πολύ καλός ο Κουφός στη νίκη του Μέμφις επί του Σικάγο

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται το Χιούστον, που συνέτριψε με 112-86 την Ιντιάνα, ενώ ο Κώστας Κουφός ήταν εκ των κορυφαίων του Μέμφις (12π.) στην εκτός έδρας νίκη επί του Σικάγο με 85-77.

Χάρις στο πολύ καλό τρίτο 12λεπτο που έκαναν οι Ρόκετς (επί μέρους σκορ 38-16) έφτασαν στη μεγάλη νίκη επί των Πέισερς, που προέρχονταν από τρεις σερί νίκες. Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 28 πόντους,16 εκ των οποίων στην τρίτη περίοδο.

Με άμυνα από...μπετόν το Μέμφις πέρασε με 85-77 από την έδρα των φορμαρισμένων Μπουλς. Ο Κώστας Κουφός πέτυχε 12 πόντους με 6/8 δίποντα, μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ είχε μία ασίστ κι ένα κλέψιμο σε 19:15 λεπτά συμμετοχής. Ο Νικ Καλάθης σε 17.24 λεπτά δεν πέτυχε καλάθι, ωστόσο, μοίρασε 5 ασίστ, είχε 2 κλεψίματα, 1 ριμπάουντ και κανένα λάθος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους αγώνες που ολοκληρώθηκαν τα ξημερώματα στο ΝΒΑ: Σικάγο Μπουλς-Μέμφις Γκρίζλις                  77-85
Σάρλοτ Μπόμπκατς-Κλίβελαντ Καβαλίερς 101-92
Τορόντο Ράπτορς-Σακραμέντο Κινγκς        99-87
Μπόστον Σέλτικς-Μπρούκλιν Νετς               91-84
Νιου Γιορκ Νικς-Γιούτα Τζαζ                      108-81
Μινεσότα Τίμπεργουλβς-Ντιτρόιτ Πίστονς 114-101
Νιου Ορλίνς Πέλικανς-Μιλγουόκι Μπακς    112-104
Ντάλας Μάβερικς-Πόρτλαντ Μπλέιζερς       103-98
Ντένβερ Νάγκετς-Λος Άντζελες Λέικερς      134-126