Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2010

Ο Ηρακλής στην παράταση 82-79 τον Ηλυσιακό

Νικηφόρο ντεμπούτο του Κώστα Μέξα στον πάγκο το Ηρακλή που επιβλήθηκε στην παράταση του Ηλυσιακού με 82-79, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 3η διαδοχική τους ήττα. Ο αγώνας στο Ιβανώφειο έληξε 70-70 στην κανονική του διάρκεια.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και έδειξαν ότι θα επικρατούσαν άνετα, καθώς προηγήθηκαν 16-2 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 24-12. Όμως στη συνέχεια ο Ηλυσιακός βελτίωσε την απόδοσή του και μείωσε σε 37-34 στην εκπνοή του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ χωρίς κάποια να καταφέρει να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας, ωστόσο Ηρακλής στο 32’ ξέφυγε με 9 πόντους. Όμως οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά και πέρασαν μπροστά 70-68, αλλά τριάντα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 70-70 με τον Εϊτουταβίτσιους στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο ο Ηρακλής φάνηκε περισσότερο ψύχραιμος και πήρε τη νίκη με 82-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 37-34, 54-46, 70-70 (κ.δ.), 82-79 (πρτ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξης): Έβερετ 15 (1), Δεμερτζής 5, Παπανικολόπουλος 9 (1), Αγγελακόπουλος 7 (1), Λιούις 8, Πέτροβιτς 10 (2), Δέσπος 10, Εϊτουταβίτσιους 11 (1), Λαμπρόπουλος 7.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Βασίλης Φραγκιάς): Τόμπσον 3 (1), Καρύδας 17 (2), Κυρίτσης 18 (1), Χατζής 15 (1), Παπαντωνίου, Κουκουλάς 2, Τόντιτς 4, Κασελάκης 3, Μπάξτερ 13 (1), Γιαλιώτος 2, Πρόγουελ 2.