Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2010

Πρώτη νίκη ο Πανελλήνιος, 74-69 την ΑΕΚ

Πρώτη νίκη του Πανελληνίου στη φετινή Α1 του μπάσκετ με το 74-69 επί της ΑΕΚ στο κλειστό του Ελληνικού. Δεύτερη διαδοχική ήττα γνώρισε ο «δικέφαλος» που έδωσε το τελευταίο του παιχνίδι σε αυτό το γήπεδο.

Οι παίκτες του Πανελλήνιου στο πρώτο δεκάλεπτο με καλή άμυνα και υψηλά ποσοστά ευστοχίας κατάφεραν να προηγηθούν με 28-15, ενώ η ΑΕΚ έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει. Το σκηνικό δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τους «ολυμπιονίκες» να έχουν το πάνω χέρι στον αγώνα και την «Ένωση» να μειώνει στην εκπνοή σε 45-35. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Πανελλήνιος έκανε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε 53-35, όμως ο «δικέφαλος» κατάφερε να μειώσει στους οκτώ και στη συνέχεια να ισοφαρίσει σε 61-61. Όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα 6-0 πέρασαν μπροστά με 67-61 στο 38’, αλλά η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (70-69) 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.Ωστόσο δύο βολές του Σκλάβου και ισάριθμες του Παπαμακάριου χάρισαν τη νίκη 74-69 στους «Ολυμπιονίκες».

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 35-45, 50-58, 69-74.

ΑΕΚ (Μηνάς Γκέκος): Καστλ 7 (2), Νικολαΐδης 3 (1), Παπανικολάου, Μακ 11 (1), Ντικούδης 5, Δορκοφίκης 12, Καλλινικίδης 9, Γκράντι 15 (2), Μελς 7 (1).
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 4, Μπέιλι 11 (1), Καλαϊτζής, Μπάιαρς 14 (4), Κράμπενχοφτ 7, Ράντσιτς 5 (1), Σκλάβος 17 (3), Μπράουν 11, Όστοϊτς 2, Κολώκας, Κομποδιέτας 3 (1).